اعتراضات آبان ۹۸؛ منوچهر فرامرزی شهروند ساکن ماهشهر با وثیقه آزاد شد

منوچهر فرامرزی، شهروند و شاعر اهل بهبهان و ساکن ماهشهر به صورت موقت با سپردن وثیقه آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آقای فرامرزی روز دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان ماهشهر آزاد شده‌است.

این شهروند ساکن ماهشهر ساعت ۲:۳۰ بامداد روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه ۹۸ در منزل مسکونی‌اش بازداشت شده‌بود و ۱۹ دی‌ماه از سلول انفرادی به زندان ماهشهر منتقل شد و به گفته یک منبع آگاه به کمپین؛ “خانواده‌اش از زمان بازداشت تا روز انتقال به زندان ماهشهر اطلاع درستی از وضعیت او نداشتند.”

پیش‌تر در پاسخ به نزدیکان آقای منوچهری گفته‌شده‌بود که وی به اتهام های «اقدام علیه امنیت ملی»، «مصاحبه و ارتباط با تلویزیون ایران‌اینترنشنال» و «رهبری اغتشاشات» بازداشت شده‌است.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت، منزل آقای منوچهری را تفتیش کرده و تعدادی از لوازم شخصی‌ او از جمله تلفن همراهش را ضبط کردند.

یک منبع مطلع به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفته‌بود: «ماموران امنیتی بعد از تفتیش منزل برگه‌هایی به او و همسرش دادند و از آن‌ها خواستند که آن‌‌ها را امضا کنند، اما دقیقا نمی‌دانم که آن برگه‌ها چه بود. ظاهرا به آن‌ها اجازه داده نشد که برگه‌ها را بخوانند.»

این منبع همچنین گفته‌بود: «آقای فرامرزی را نیمه شب در منزل مسکونی‌اش بازداشت کردند و فردای آن‌روز به دادگاه ماهشهر منتقل کرده و قاضی برای او یک‌ماه قرار بازداشت موقت صادر کرد و بعد هم گفته شد که در اختیار وزارت اطلاعات گذاشته شده.»

پیش‌تر در روز چهارشنبه ۴ دی‌ماه خبرگزاری تسنیم وابسته به نهادهای اطلاعاتی ایران گزارش کرده‌بود که یکی از عوامل ارتباط با شبکه ایران‌اینترنشنال را بازداشت کرده‌است. حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان مدعی شده‌بود که یکی از مرتبطین با رسانه‌های معاند را ساعت ۲ شب بازداشت کرده‌اند و با توجه به هم‌زمانی ساعت و روز بازداشت به‌ نظر می‌رسد اشاره او به همین فرد باشد.

منوچهر فرامرزی، متولد ۱۳۵۴ بهبهان، ساکن ماهشهر، متاهل و دارای دو فرزند ۱۲ و ۵ ساله است.

اعتراضات به گران شدن سه برابری بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت، اما حکومت ایران به این اعتراض‌ها با خشونت‌ پاسخ داد، به نحوی که گزارش‌های زیادی از کشته و مجروح شدن شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. ایران در روزهای اعتراضات دسترسی شهروندان به اینترنت را مسدود کرد تا خبرها و تصاویر مرتبط با اعتراضات منتشر نشوند. با این حال پس از وصل دوباره اینترنت ویدئوهای پرشماری در این خصوص و حمله نیروهای یگان ویژه، ضدشورش، لباس شخصی‌ها و بسیج به مردم بی‌سلاح در فضای مجازی منتشر شد که نشان از سرکوب بی‌سابقه معترضان داشت.

هنوز مقامات رسمی کشور آمار کشته‌شده‌ها را به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند، اما منابع مختلف از جمله عفو‌ بین‌الملل و خبرگزاری رویترز شمار جان‌باختگان را منتشر کرده‌اند و ماهشهر از جمله مناطقی است که گزارش‌هایی زیادی از سرکوب خشونت بار معترضان در آن منتشر شده‌بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید