محمد مهدوی‌‌فر، فعال مدنی با وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد

Mohammad Mahdavi Far_Kampain. info

محمد مهدوی‌‌فر، فعال مدنی و از امضاءکنندگان بیانیه ۱۴ تن، محبوس در زندان کاشان با تودیع قرار وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ محمد مهدوی‌ فر، فعال مدنی و از امضاءکنندگان بیانیه ۱۴ تن، محبوس در زندان کاشان که چندی پیش توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل, در ۲ بخش از یک پرونده در مجموع به ۴۲ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، با تودیع قرار وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.

آقای مهدوی‌‌فر به همراه سیزده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با امضای بیانیه‌ای مشترک موسوم به ۱۴ تن در روز سه‌شنبه، ۲۱ خردادماه ۹۸ و انتشار آن در صفحه تلگرام خود، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر قانون اساسی شده بود.

این زندانی سیاسی چندی پیش توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل, در بخش دوم پرونده خود به تحمل ۱۱ فقره ۳ ساله حبس تعزیری و ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده‌است.

با توجه به محکومیت قبلی این فعال مدنی در بخش اول همین پرونده به تحمل ۹ سال حبس تعزیری، محکومیت این فعال مدنی در مجموع در ۲ بخش از یک پرونده به ۴۲ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده‌است.

با توجه به عدم اعتراض آقای مهدوی‌فر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد برای این فعال مدنی اجرا خواهد شد.

محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل، در بخش اول پرونده با اتهامات، «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت کشور» به ۹ سال زندان محکوم شد.

این فعال مدنی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری۲ شهرستان آران و بیدگل در بخش اول پرونده با اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام»به یک سال و شش ماه حبس وبا اتهام « تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به‌قصد برهم زدن امنیت کشور» به هفت سال و شش ماه  حبس محکوم شده‌بود.

این فعال مدنی، جانباز دوران جنگ و سراینده شعر الفبا روز شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸، از سوی ماموران امنیتی در آران و بیدگل با اتهام “توهین به رهبری” و پس از آزادی از زندان دستگرد اصفهان و تبعید به شهرستان سرباز و در زمانی که به مرخصی آمده‌بود بازداشت شد.

محمد مهدوی‌فر ۴۸ ساله، غواص و تخریب‌چی جنگ هشت ساله ایران و عراق، شهریور ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبری” و “توهین به آیت‌الله خمینی”، به ۳ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به شهرستان خاش در جنوب شرقی ایران محکوم‌ شده‌بود، پس از اعتراض به رای صادره، حکم وی از سوی دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد.

وی در ۲۴ دی‌ماه ۹۶ در مشهد بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت دو ساله خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده‌بود.

این شاعر اهل آران و بیدگل پیش‌تر نیز به اتهام سرودن شعر الفبا، مورد بازجویی قرار گرفت و از سوی شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری استان کاشان به اتهام «نشر اکاذیب» محاکمه و به یک‌‌سال‌ و نیم حبس محکوم شده بود. اتهام «نشر اکاذیب» به این شاعر اهل آران و بیدگدل در مرداد ۱۳۹۵ از سوی «حمیدرضا امانی» ریاست شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به «فعالیت تبلیغاتی علیه نظام» تغییر یافت و حکم صادره از یک سال و نیم حبس به ده ماه حبس تقلیل یافت و با رعایت بند ب از ماده ۳ قانون وصول مجازات تایین شده برای «محمد مهدوی فر» به سی میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

محمد مهدوی‌فر تا کنون بارها به دلیل اشعار، نامه‌های خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران، نامه به پاپ، باراک اوباما و همچنین شرکت در تجمعات مسالمت‌آمیز بازداشت و بارها با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری»، «اخلال در نظم عمومی» مواجه شده‌است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید