کیومرث مرزبان،‌ طنزنویس و روزنامه‌نگار از زندان به مرخصی آمد

کیومرث مرزبان،‌ طنزنویس و روزنامه‌نگار،‌ در پی گسترش بحران کرونا در زندانهای ایران به طور موقت به مرخصی آمد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، کیومرث مرزبان روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین‌ ماه ۱۳۹۹ در حالی که حدود بیست‌ ماه از دوران محکومیتش را سپری کرده، به مرخصی اعزام شد.

کیومرث مرزبان طنزنویس ۲۷ ساله یک سال پس از بازگشتش به ایران در تاریخ چهارم شهریورماه ۹۷ توسط مأموران اطلاعات سپاه بازداشت شد.

۴ ماه پس از بازداشت آقای مرزبان یکی از نزدیکان او به کمپین گفته‌بود: «با وجود آنکه بیشتر از ۴ ماه از بازداشت این نویسنده و طنزپرداز گذشته‌است، اما هنوز دلیل بازداشتش مشخص نیست و تنها اطلاعات ضد و نقیضی در باره وی به دست خانواده‌اش رسیده‌است، ولی تنها موضوعی که خبر داریم این است که هنوز دادگاهی برای او تشکیل نشده و حکمی هم صادر نشده است».

وب‌سایت وابسته به حکومت «پایگاه عدالت خواهان» به طرح برخی اتهامات علیه او پرداخته و در خبری نوشت که او به آمریکا برای انعقاد قراردادی با هدف «شبکه‌سازی در ایران» سفر کرده است در حالی که به گفته یک          منبع آگاه کیومرث مرزبان هرگز به این کشور سفری نداشته است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان طنزنویس ایرانی را با چند اتهام در مجموع به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرده‌است که در صورت تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر با توجه به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۱ سال آن قابل اجرا خواهد بود.

محمدحسین آقاسی وکیل کیومرث مرزبان در روز سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ از مورد عفو قرار گرفتن پنج سال از  ۱۱ سال حبس کیومرث مرزبان خبر داده است. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، کیومرث مرزبان، طنزنویس ایرانی را بابت چند اتهام درمجموع به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرده بود که با توجه به تأیید در دادگاه تجدیدنظر ۱۱ سال آن با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، قابل‌ اجر بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید