حکم ۳۰ ماه حبس برای شرکت کنندگان در مراسم یادبود هواپیمای اوکراینی

شرکت کنندگان و‌سخنرانان مراسم یادبود قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در شهرستان آمل به ۳۰ ماه زندان محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، دادگاه انقلاب آمل، پنج فعال دانشجویی بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی در آمل را به ۳۰ ماه زندان محکوم کرد. این پنج فعال دانشجویی با اسامی شورا فکری، میثم خلیلی، محسن رضایی، سلمان فرخی و آقای راعی به جرم “تبلیغ علیه نظام” هر یک به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

اعتراضات سراسری به جان‌باختن مسافرهای یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین که با اصابت موشک نیروهای سپاه در نزدیکی فرودگاه امام خمینی سقوط کرد، در ایران و بسیاری از شهرهای کشور صورت گرفت.

شهروندان ایرانی در چند شهر کشور، در پی انتشار اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص ساقط شدن هواپیمای اوکراینی ‌و اعتراف مقامات ایران به سرنگون کردن هواپیما به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود را به کشته‌شدن مسافرهای این پرواز نشان دادند. نیروهای امنیتی در بیشتر موارد با خشونت به معترضان پاسخ دادند. گزارش‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی در مورد شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای و پلاستیکی به معترضان منتشر شد.

اعتراض‌ها در ایران بر اساس فراخوان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌بود، از روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸،  آغاز شده و در روزهای بعد ادامه یافت. در شبکه‌های مجازی و در فراخوان‌ها از شهروندان خواسته شده‌بود که در میدان‌های آزادی هر شهر با روشن کردن شمع برای جان‌باختگان مراسم سوگواری برگزار کنند.

روز شنبه ۲۱ دی‌ماه سال گذشته، اعتراض‌ها در چند شهر برگزار شد و روز یک‌شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸،  دامنه اعتراض‌ها به شهرهای بیشتری کشیده‌شد. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، شهرهای تهران، اصفهان، کرج، مشهد، شیراز، تبریز، کرمانشاه، گرگان، سنندج، رشت، سمنان، بابل، آمل، دامغان، یزد، زنجان، اراک، کرمان، شاهرود، اهواز و چند شهر دیگر از جمله مناطقی بودند که در آن‌ها اعتراض‌ها شکل گرفت و تعدادی از معترضین نیز در جریان اعتراضات بازداشت شدند.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل