افشین حسین پناهی، زندانی سیاسی بە صورت مشروط از زندان آزاد شد

‎افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج کە چندی پیش بە مرخصی اعزام شدە بود، مشمول عفو مشروط شدە و از زندان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبە ٧ اردیبهشت ۱۳۹۹، افشین حسین‌پناهی، فعال مدنی و محیط زیست محبوس در زندان مرکزی سنندج پس از سپری نمودن نزدیک بە سە سال حبس مشمول عفو مشروط شدە و از زندان این شهر آزاد شد.

یکی از اغضای خانواده حسین پناهی در این باره گفت که بعد از تلاشهای فراوان فعالان مدنی و پیگیری خانواده ما، نهایتا با آزادی مشروط افشین موافق شده است، هر چند آزادی وی شامل بعضی محدودیت ها می شود، ولی خوشبختانه فعالان مدنی سنندج هم برای گذاشتن وثیقه و هم پیگیری جهت آزادی وی افشین واقعا تلاش کردند.

افشین حسین پناهی، اواخر اسفند ماه سال گذشتە با قید وثیقه ۶٠٠ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج به مرخصی چند روزه اعزام شد بود.

این فعال مدنی که سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی را در کارنامه خود دارد، آبان ماه ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام «برگزاری مراسم نوروز و همکاری با یکی از احزاب کردی» به هشت سال و نیم زندان محکوم شد.  که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی  ۶ سال از آن قابل اجرا بود.

‎افشین حسین‌پناهی، پیش‌تر در تاریخ ۵ تیرماه ۹۶، سه روز پس از بازداشت رامین حسین پناهی، در منزل شخصی خود از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

‎این  شهروند در سال ۹۰ طی پیگیری پرونده مرگ مشکوک برادرش”اشرف حسین پناهی” به اتهام ” تبلیغ علیه نظام” به یک سال محکوم و با پایان یافتن دوران محکومیتش از زندان آزاد شده بود.

رامین حسین‌پناهى از فعالان  کرد و برادر کوچکتر افشین حسین‌پناهی و فعال سیاسی، ۲۴ ساله متولد روستای قروچای شهرستان دهگلان بود که سحرگاه روز شنبه ۱۷ شهریور ۹۷ به همراه زانیار و لقمان مرادی دو زندانی سیاسی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید