ممانعت از آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی محبوس در زندان اوین

«نگین قدمیان»، از اساتید مؤسسه‌ آموزشی علمی بهاییان ایران، علیرغم بخشنامه جدید قوه قضاییه، همچنان در زندان اوین به سر میبرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «نگین قدمیان»، شهروند بهایی که از تاریخ ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶، در حال سپری کردن محکومیت ۵ سال حبس در بند زنان زندان اوین می باشد و بیش از یک سوم دوران محکومیتش را پشت سر نهاده است، علیرغم بخشنامه جدید قوه قضاییه مبنی بر “آزادی شماری از زندانیان با اشاره به گسترش ویروس کرونا” و پیگیریهای بسیار خانواده اش، مشمول مرخصی و آزادی نشده و همچنان در زندان اوین بسر میبرد.

گفتنی است کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیش‌تر در گزارشی به آخرین وضعیت این شهروند بهایی محروم از درمان اشاره کرده‌بود.

«نگین قدمیان» در اول خردادماه ۹۰ در یک اقدام هماهنگ به همراه ۳۹ شهروند بهایی در ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، ساری، زاهدان، کرج بازداشت شد.

خانم قدمیان پس از اتمام مراحل بازجویی به همراه ۹ تن از شهروندان بهایی به نام های نازنین نیکو سرشت، عباس طائف، آزیتا رفیع‌زاده، طلوع گلکار، پیمان کوشکباغی، احمد گلزار، حسن ممتاز، نسیم باقری و احمد بهشتی در دادسرای شهید مقدس تهران حاضر شد.

وی پس از اتمام مراحل نهایی وضعیت پرونده اش و دریافت حکم قطعی ۵ سال زندان توسط دادگاه تجدید نظر در ۲۵آذرماه ۱۳۹۶ در فرودگاه بازداشت و جهت اجرای حکم ۵ سال زندان به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده + چهارده =