سازمان عفو بین الملل خواستار بیان حقایق درباره «اعدام مخفیانه» هدایت عبدالله پور زندانی قربانی ناپدیدسازی قهری شد

«سازمان عفو بین الملل» با انتشار بیانیه ای خواستار توضیح مقامات ایران درباره «اعدام مخفیانه» هدایت عبدالله پور زندانی قربانی ناپدیدسازی قهری شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «سازمان عفو بین الملل» روز پنج شنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹، با انتشار بیانیه ای خواستار افشای بی درنگ حقایق مربوط به سرنوشت و محل نگه‌داری «هدایت عبدالله‌پور» زندانی سیاسی قربانی ناپدیدسازی قهری شد که در روز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه،  به دنبال احضار خانواده وی به دفتر اجرای احکام دادگاه ارومیه، اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی به خانوده اش اطلاع داده شده و اعلام کرده بودند جسد «هدایت عبدالله‌پور» در مکانی نامشخص دفن شده است.

این اعدام مخفیانه در حالی صورت گرفت که روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، سازمان «عفو بین الملل» با انتشار یک بیانیه‌ از مقامات ایرانی خواست که بی‌درنگ محل نگهداری و وضعیت «حسین سیلاوی»، «علی خسرجی» و «ناصر خفاجی» (خفاجیان)، سه زندانی سیاسی عرب اهوازی محکوم به اعدام؛ و «هدایت عبدالله‌پور» زندانی سیاسی کُرد را روشن کنند.

از سوی دیگر پرونده «هدایت عبدا‌لله‌پور» بعد از تأیید حکم اعدام به کمیسیون عفو و بخشودگی ارسال شده بود و اعدام این زندانی سیاسی کُرد، در حالی صورت گرفته است که تا زمان اعلام نتیجه نهایی، اجرای حکم اعدام با قانون مغایرت دارد.

متن کامل بیانیه سازمان عفو بین الملل که در آن خواستار افشای حقایق درباره «اعدام مخفیانه» «هدایت عبدالله پور» شده به این شرح است:

سازمان عفو بین‌الملل امروز با انتشار یک بیانیه از مقام‌ها و مسئولان ایرانی خواست که بی‌درنگ حقایق مربوط به سرنوشت و محل نگه‌داری هدایت عبدالله‌پور را افشا کنند؛ مسئولان محلی اخیراً به خانواده‌ی این زندانی کُرد گفته‌اند که او مخفیانه اعدام شده است.

هدایت عبدالله‌پور به دنبال یک محاکمه‎ی به شدت ناعادلانه در سال ۱۳۹۶ به اعدام محکوم شده بود. او در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ از زندان مرکزی ارومیه، در استان آذربایجان غربی، به محل نامعلومی منتقل شده، و از آن اعضای خانواده و وکلای این زندانی مضطربانه برای کسب اطلاع از سرنوشت او تلاش کرده‌اند.

روز گذشته (۲۱ خرداد)، رئیس مرکز اجرای احکام در ارومیه به خانواده‌ی هدایت عبدالله‌پور گفته است که این زندانی سه هفته پیش در شهر اشنویه، در استان آذربایجان غربی، اعدام شده اما نمی‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیارشان بگذارد. این در حالی است که حدود سه هفته پیش، یکی از مسئولان دادستانی به وکلای هدایت عبدالله‌پور گفته بود که این زندانی در بازداشتگاهی در ارومیه که زیر نظر سپاه پاسداران قرار دارد به سر می‌برد، و اشاره‌ای به زمان اجرای حکم او نکرده بود.

دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، گفت: «بازی بی‌رحمانه‌ی مقام‌های ایرانی با خانواده‌ی هدایت عبدالله‌پور گواه دیگری است بر این که آن‌ها ارزشی برای جان و کرامت انسان‌ها قائل نیستند.»
او افزود: «مقام‌های ایرانی با امتناع از افشای حقیقت، عمداً رنج و عذاب روانی هولناکی به عزیزان او وارد می‌کنند. اگر هدایت عبدالله‌پور مخفیانه اعدام شده، باید بلافاصله جنازه‌ی او را به خانواده‌اش تحویل دهند، و تحقیقات مستقلی در مورد شرایط و چگونگی اعدام غیرقانونی او باید انجام شود.»

بنا به قوانین ایران، مقام‌ها و مسئولان باید برنامه‌ی اعدام زندانیان را ۴۸ ساعت قبل از اجرا به اطلاع وکلایشان برسانند، و به به خانواده‌هایشان اجازه دهند که برای بار آخر با آنان ملاقات کنند. اعدام هدایت عبدالله‌پور تا کنون به اطلاع وکلای او نرسیده است.

مقام‌ها و مسئولان، مادام که از افشای سرنوشت یا محل نگه‌داری قربانی یا جنازه‌ی او امتناع می‌کنند، در حال ارتکاب «ناپدیدسازی قهری» اند که در چارچوب قوانین بین‌المللی جرم به شمار می‌رود.

مقام‌ها و مسئولان ایرانی سابقه‌ی مدیدی در اعدام مخفیانه‌ی اعضای اقلیت‌های اتنیکی، دفن کردن آنان در گورهای بی‌نشان، و امتناع از افشای حقایق مربوط به سرنوشت یا محل دفن اجساد آنان برای ماه‌ها و یا سال‌ها دارند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × دو =