سپیده قلیان، فعال مدنی بازداشت و با اخذ تعهد به طور موقت آزاد شد

«سپیده قلیان»، فعال مدنی پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و با پیگیری‌های خانواده و سپردن تعهد برای مدت یک هفته از حضور در زندان معاف شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «سپیده قلیان»، فعال کارگری و شهروند خبرنگاری که به دلیل حمایت از کارگران هفت تپه و شرکت در اعتراضات سراسری آبان سال گذشته، به پنج سال زندان تعزیری محکوم شده بود، امروز سه شنبه ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹، با مراجعه به دادسرای اوین برای پیگیری پرونده اش، بازداشت و با پیگیری‌های خانواده و سپردن تعهد برای مدت یک هفته از حضور در زندان معاف شده است.

«جمال حیدری» منش وکیل او در اینستاگرام خود می‌نویسد: «او بدون دلیل موجهی از شمول عفوشدگان این پرونده خارج شده و امروز پس از مراجعه به اجرای احکام دادسرای اوین، جهت پیگیری وضعیت پرونده‌اش ، بدون اخطار قبلی بازداشت و روانه زندان شد اما با پیگیری‌های خانواده، خانم قلیان با سپردن تعهد برای مدت یک هفته از حضور در زندان معاف شده است.»

«سپیده قلیان»، فعال مدنی در جریان اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته، شامگاه شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۹۸ در منزل مسکونی پدرش همراه با خشونت و ضرب و جرح بازداشت شده‌ و روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان سپیدار اهواز آزاد شد‌ه‌ بود.

پس از بازداشت آخر خانم قلیان ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن در میان معترضان نوشته‌ای در اعتراض به گرانی بنزین در دست گرفته و شعار می‌دهد: «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد.»

کمپین پیش‌تر خبر بازداشت او را منتشر کرده‌بود.

سپیده قلیان دوباره بازداشت شد

سپیده قلیان پیش‌تر در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ بازداشت و روز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شده‌بود.

سپیده قلیان، یکی از متهمان هفت‌تپه که به ۱۹ سال و نیم زندان محکوم شده‌است، از روز یکشنبه ۲۸ مهرماه در زندان قرچک ورامین در اعتصاب غذای خشک بود و از بامداد روز جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ با وعده مسئولان زندان مبنی بر رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده‌بود.

سپیده قلیان ابتدا در ۲۷ آبان‌ماه ۹۷ بازداشت و در آذرماه با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شده‌بود، اما دوباره در روز یک‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷ در اهواز بازداشت شد و یک‌شنبه ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل شده‌بود.

این شهروند خبرنگار در هشتم اردیبهشت در حالی به زندان اوین منتقل شد که در همان روز اسماعیل بخشی و امیر (علی) امیرقلی نیز به همراه چند متهم دیگر به زندان اوین منتقل شده‌بودند.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که در این جلسه بازپرسی، ۴ اتهام از “جمله فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور”، “همکاری با گروهای معاند” و “اخلال در نظم عمومی” به خانم قلیان تفهیم شده‌است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید