احضار سه عضو کانون نویسندگان ایران برای اجرای حکم زندان

«رضا خندان (مهابادی)»، «بکتاش آبتین» و «کیوان باژن»، سه عضو کانون نویسندگان ایران، برای اجرای حکم زندان به شعبه یک دایره اجرای احکام فراخوانده شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، سه عضو کانون نویسندگان ایران، طی تماس تلفنی از دایره اجرای احکام، جهت اجرای حکم زندان در روز یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹، به شعبه یک دایره اجرای احکام احضار شدند. «کیوان باژن» عضو سابق هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به سه سال و شش ماه حبس محکوم شده، همچنین «رضا خندان (مهابادی)» و «بکتاش آبتین» از اعضای هیئت دبیران کانون هر یک به شش سال زندان محکوم شده اند.

پیش‌تر شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران، سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران را در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم کرده‌بود.

در اواخر سال گذشته، پرونده‌ این سه نویسنده عضو کانون، «رضا خندان (مهابادی)»، «بکتاش آبتین» و «کیوان باژن» به دایره اجرای احکام فرستاده شده بود. این سه نویسنده در دادگاه بدوی که اردیبهشت ماه سال گذشته برگزار شد، هر یک به شش سال زندان محکوم شده بودند. چندی بعد احکام صادره در دادگاه تجدید نظر با اندکی کاهش در محکومیت «کیوان باژن» تأیید و در اوایل دی ماه سال گذشته به وکلای آنها ابلاغ شد. به این ترتیب حکم شش سال زندان «رضا خندان» و «بکتاش آبتین» تأیید شد و حکم «کیوان باژن» به دلیل نداشتن سابقه‌ کیفری به سه سال و شش ماه زندان کاهش یافت.

شایان ذکر است «آرش گنجی» منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، نیز روز یکشنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۹۹،  در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده  بابت اتهامات «عضویت و همکاری با گروهک ضد نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد، با افزایش میزان وثیقه از سوی قاضی مقیسه، به زندان اوین منتقل شده است.

«آرش گنجی»، صبح روز یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸، توسط چند مأمور امنیتی در منزل مسکونی خود و  پس از بازرسی  و ضبط برخی لوازم  شخصی و مدارک، بازداشت شده بود. این شهروند پس از بازداشت  به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل‌شده و پس از گذشت ۲۹ روز، با تأمین وثیقه ۴۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.

در خصوص بازداشت آقای گنجی، اشتفان انگل نویسنده آلمانی در نامه‌ اعتراضی به بازداشت این شهروند او را “انسانی آزاد اندیش، با صداقت و مترجمی فرهیخته” دانسته. وی همچنین به صدور حکم ‌های سنگین برای رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن اشاره کرده و در پایان از آنتونیو گوترش خواهان «جواب» شده بود .

در بهار سال گذشته، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه، هر کدام از سه عضو کانون نویسندگان ایران، «رضا خندان (مهابادی)»، «کیوان باژن» و «بکتاش آبتین»، را با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال و با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم کرد. این رای روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸ به «ناصر زرافشان» و «راضیه زیدی» وکلای مدافع این سه عضو کانون ابلاغ شده‌بود.

دادگاه تجدیدنظر بدون حضور این سه عضو کانون نویسندگان ایران و وکلای آن‌ها در شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر برگزار شد.بر اساس این حکم، شش سال حبس تعزیری دادگاه بدوی، برای دو عضو کانون «رضا خندان مهابادی» و «بکتاش آبتین» عینا تایید شده‌بود و حکم زندان «کیوان باژن» که او نیز در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس محکوم شده‌بود، به دلیل نداشتن سابقه کیفری به سه سال و نیم کاهش یافته‌بود.

«رضا خندان(مهابادی)» و «بکتاش آبتین» از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هستند. «کیوان باژن» نیز در دوره‌ی قبل عضو هیئت دبیران بود. پرونده‌ی آنها با شکایت وزارت اطلاعات و به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیر قانونی» در سال ۱۳۹۴ گشوده شد. این سه نویسنده بارها در ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات پیرامون فعالیت‌شان در کانون بازجویی شدند و سرانجام در مرداد سال جاری بازپرس شعبه‌ هفت دادسرای اوین ایشان را احضار و اتهام “تبلیغ علیه نظام” را به آنها تفهیم کرد. با تامین قرار صادر شده که کفالت پنجاه میلیون تومانی بود هر سه آزاد شدند؛ ولی دو ماه بعد مجددا بازپرس پرونده آنها را احضار کرد. این بار سه اتهام به آنها منتسب شد: «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا». میزان قرار کفالت نیز به یکصد میلیون تومان برای هر یک افزایش یافت که با تامین آن تا برگزاری دادگاه آزاد شدند؛ اما در کیفرخواستی که در دادگاه روز دوم بهمن قرائت شد اتهام سوم برداشته شده بود.

مصداق این اتهام‌ها بنا بر کیفرخواست، کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» است که در چهار جلد تدوین شده و مربوط به فعالیت‌های کانون طی پنجاه سال تاسیس آن است. این کتاب انتشار عام نداشت و سی دوره برای اعضا چاپ شده بود. در خرداد ماه ۹۷ ماموران وزارت اطلاعات همه‌ی نسخه‌ها را زمانی که قرار بود به یکی از اعضای کانون تحویل شود، توقیف کردند و با خود بردند.

کانون نویسندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۷ از جمله با هدف مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد. اعضای این کانون در برهه‌های مختلفی از تاریخ ایران، چه در دوران پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی و به‌ویژه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با سرکوب و اعدام و قتل روبرو بوده‌اند.

«محمدجعفر پوینده» و «محمد مختاری» که در قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ جان خود را از دست دادند از اعضای این کانون بودند. اعضای این کانون را نویسندگان، مترجمان و ویراستاران تشکیل می‌دهند. از جمله اعضای نام‌آشنای کانون می‌توان به «سیمین دانشور»، «نادر ابراهیمی»، «بهرام بیضایی»، «داریوش آشوری»، «محمدعلی سپانلو»، «محمود اعتمادزاده» (م.ا. به‌آذین)، «سیاوش کسرایی»، «اسماعیل خویی» و «احمد شاملو» اشاره کرد.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید