تداوم اعتصاب غذای حمزه درویش، زندانی عقیدتی سنی مذهب

اعتصاب غذای «حمزه درویش» زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در اندرزگاه ۸ زندان لاکان رشت همچنان ادامه دارد.

«حمزه درویش»، زندانی عقیدتی سنی مذهب از روز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹، در اندرزگاه ۸ زندان لاکان رشت در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری وی در میان مجرمان خطرناک و درخواست برای بازگرداندن وی به زندان رجائی شهر کرج همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد.

بر اساس گزارش حقوق بشر در ایران،  یک منبع نزدیک به خانواده «حمزه درویش» در خصوص وضعیت وی در زندان گفته است: « به دستور دادستان گیلان از روز پنجشنبه هفته گذشته «حمزه درویش» در حالی که از شدت ضعف جسمانی بر اثر اعتصاب غذا، توان راه رفتن ندارد از سلول انفرادی خارج  و به بند ۸ زندان لاکان رشت که متهمان جرائم سرقت مسلحانه و قتل نگهداری می شوند منتقل و به دلیل کمبود تخت مجبور به کف خوابی شده است.»

با گذشت بیش از دو ماه از انتقال حمزه درویش به زندان لاکان رشت، این زندانی سنی مذهب همچنان از حقوق اولیه خود محروم مانده است.

حمزه درویش به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی کشور» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

بازجویان اطلاعات و قاضی ناظر پرونده به خانواده آقای درویش گفته‌اند «هدف از این کار را توقف فعالیت رسانه ای و قطع ارتباط با شبکه های مخالف نظام و رضایت دادن به اقامت در زندان لاکان رشت بوده است».

آقای درویش طی تماسی کوتاه به خانواده اش خبر داده که وضعیت او هیچ تغییری نکرده و همچنان در سلول انفرادی و محروم از امکانات، بسر می برد.

منابع مطلع به نقل از پدر حمزه درویش به کمپین گزارش دادند که تمام مراجعات آن‌ها به دادگاه و زندان و نهادهای امنیتی و پی گیری هایشان تنها با این پاسخ مواجه بوده است: «او باید دست از مقاومت بردارد.»

آقای درویش پیش از این بارها با انتشار نامه ها سرگشاده درباره ظلم و رفتارهای غیرانسانی نهادهای امنیتی و قضایی و زندان پرده برداشته بود.

وی معتقد است: “تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد” و بارها اظهار کرده که “در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود”.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × پنج =