موافقت با اعطای مرخصی به رضوانه احمد خانبیگی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین

«رضوانه احمد خانبیگی»، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام خواهد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «رضوانه احمد خانبیگی»، فعال مدنی محبوس در زندان اوین  که در دو پرونده از بابت اتهامات «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»  در مجموع به ۱۰ سال و پنج ماه زندان محکوم شده، با تودیع قرار وثیقه به زودی به مرخصی اعزام خواهد شد.

وکیل  «بابک پاک نیا» با اعلام این خبر در صفحه توییتر شخصی اش نوشت: «چند روز قبل با مرخصی خانم «رضوانه احمد خانبیگی» موافقت شد؛ طی روزهای اخیر امور راجع به تودیع وثیقه انجام شد و نهایتاً تا فردا به مرخصی خواهند آمد؛ ایشان نیز در اعتصاب غذا نیستند.» 

بنا به گفته منابع کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «رضوانه احمد خانبیگی» به دلیل ابتلا به بیماری صرع و بیماری‌های عصبی نیاز به استفاده از داروهای خاص دارد. همچنین شیوع کرونا در زندانها، نگرانیها را  نسبت به وضعیت سلامتی این زندانی سیاسی، تشدید کرده است.

«رضوانه احمد خانبیگی» در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۹۸، بر اساس حکم صادر شده از سوی قاضی عموزاد، رئیس شعبه ۲۴ دادگاه انقلاب تهران در پرونده جدیدی که علیه وی در زندان ساخته شده با اتهامات جدید مطرح شده از سوی اداره اطلاعات سپاه به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

اتهامات مطرح شده برای این فعال مدنی در پرونده دوم ، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» عنوان شده است. بنا به منبع مطلع، این پرونده برای بررسی مجدد و تایید حکم به شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر فرستاده شده است.

«رضوانه احمد خانبیگی» پیش تر در پرونده ای از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی «ایمان افشاری»، با اتهاماتی یکسان به ۴ سال و ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

ماموران امنیتی خانم بیگی را روز یکشنبه ۲۶ آبان‌ماه ۹۸ بازداشت کرده و به بند دو الف مستقر در زندان اوین منتقل کردند.

به گفته منابع نزدیک به این فعال مدنی ماموران امنیتی در هنگام بازداشت منزل او را تفتیش کرده و تعدادی از لوازم شخصی وی را ضبط کرده‌اند.

رضوانه احمدخان بیگی پیش‌تر نیز در ۱۹ دی‌ماه ۹۷ به همراه دو شهروند دیگر در تهران بازداشت شده‌بود.

پیش از این گزارش شده‌بود؛ پرونده «امیر صدیق آرا» و «علی امینی آملشی» که به همراه خانم خان‌بیگی بازداشت‌شده‌بودند، جهت اجرای حکم به شعبه اول اجرای احکام دادسرای اوین، ارسال شده‌است.

منبع مطلعی در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت پرونده خانم خان‌بیگی به شعبه ۳۶ ‌دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد و به زودی برای آن وقت رسیدگی تعیین خواهد شد. از طرف دیگر روز پنج‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، پرونده دو متهم هم‌پرونده‌ایی خانم خان‌بیگی که هر کدام از آنها به اتهام “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور” به ۹۱ روز حبس تعزیری، محکوم شده‌‌بودند، به دلیل تسلیم به رای از سوی آنها، به شعبه اول اجرای احکام دادسرای اوین ارسال شده و احتمالا حکم‌شان تا روزهای آتی اجرا می شود».

دومین جلسه دادگاه رضوانه احمدخان‌بیگی که دی‌ماه ۹۷ به همراه دو شهروند دیگر با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه حکومت” در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌بودند، روز یک‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری برگزار شده‌بود.

منبع مطلعی در این خصوص به کمپین گفته‌بود: «دادگاه دوم این سه شهروند ساکن تهران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با حضور متهمان و وکلای آن‌ها برگزار شد و قاضی پرونده در انتها، ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرد و باید منتظر صدور رای باشیم».

نخستین جلسه دادگاه این شهروندان ساکن تهران روز یک‌شنبه ۲۸ بهمن، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده‌بود.

خانم بیگی ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۷ به همراه «امیر صدیق آرا» و «علی امینی آملشی» با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

این اتهامات پیش‌تر توسط بازپرس «محمد نصیرپور»در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به آنها تفهیم شده‌بود.

خانم بیگی روز شنبه ۱۱ اسفندماه ۹۷، با سپردن وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت، تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده‌بود.

لازم به توضیح‌است؛ بهفر لاله‌زاری، همسر رضوانه احمدخان‌بیگی که به اتهامات «اهانت به دین اسلام و مقدسات از طریق مطبوعات و توهین به رهبری» از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده‌بود، مشمول عفو ۲۲ بهمن شده و ساعت شش بعداز ظهر روز یک‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۹۷ از زندان اوین آزاد شده‌بود.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

11 + سه =