دو کنشگر ترک به احکام زندان محکوم شدند

یاور سلطانی و فرید محمدنژاد دو کنشگر مدنی ترک طی حکمی به یک سال زندان تعزیزی محکوم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ طبق ابلاغیه‌ای که از طرف شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ ماکو، یاور سلطانی خبرنگار و مدیر صفحه اینستاگرامی «ماکو تایمز» به اتهام «دعوت به تجمع با هدف کشتار و قتال طبق ماده ۵۱۲» از سوی قاضی عرفانی صادر شده، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

تیرماه امسال آقای سلطانی با انتشار ویدئویی در صفحه‌ی اینستاگرامی ماکوتایمز ضمن اشاره به تظاهرات علیه نژادپرستی در نقاط مختلف جهان بعد از مرگ جورج فلوید و نیز ذکر برچیده شدن مجسمه‌های نژادپرستانه در انگلستان، آمریکا و … ، ابراز امیدواری کرده بود مجسمه‌ی برچیده شده ابولقاسم فردوسی از میدان «هفته فلکه‌سی» ماکو دیگر به این میدان بازنگردد.

پس از چند روز از انتشار این ویدئو وی توسط سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شد. در کیفرخواست صادره سه نهاد اداره‌ی اطلاعات، اطلاعات پلیس و سازمان اطلاعات سپاه بطور همزمان علیه مدیرمسئول ماکوتایمز اعلام جرم کرده بودند.

یک روز بعد کیوان پورعظیم قاضی بازپرس با تبدیل قرار‌ بازداشت به قرار وثیقه و قرار تعویق مبنی بر محرومیت از فعالیت در فضای مجازی دستور آزادی موقت یاور سلطانی را صادر کرد.
با اعلام جرم دادستانی ماکو علیه یاشار سلطانی، قاضی بازپرس با استناد به ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی که دایر بر دعوت و تحریک به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت است، موجب شگفتی آنهایی شده که ویدئوی مذکور را مشاهده کرده اند.

اتهامی که در نهایت توسط قاضی عرفانی رئیس شعبه ۱۰۱ کیفری ۲ ماکو تایید و حکم یکسال حبس برای یاور سلطانی صادر شد.
یاور سلطانی دانش‌آموخته‌ی مکانیک سیالات و فعال دانشجویی سابق دانشگاه اورمیه و دانشجوی فعلی دانشگاه آزاد ماکو است. وی طی ۴ سال گذشته مدیریت صفحه اجتماعی ماکوتایمز را برعهده داشته است.

این صفحه طی این مدت در کنار دیدگاهی انتقادی در بررسی مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر ماکو، فعالیت گسترده‌ای در کمک به دانش‌آموزان کم بضاعت، حضور در مناطق سیل‌زده، ایجاد کمپین‌هایی در جهت کمک به مبارزه با بیماری کرونا و نیز فعالیت‌هایی در راستای حفظ زبان ترکی و زبان مادری داشته است.

در این پرونده فرید محمدنژاد ادمین صفحه‌ی یورت تی‌وی نیز با اتهاماتی مشابه به یکسال حبس محکوم شده است. مستندات علیه آقای محمدنژاد علاوه بر ویدئو در خصوص ابولقاسم فردوسی، ویدئوی دیگری در مورد تصرف زمین‌ توسط افراد غیربومی عنوان شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 × سه =