اعتراض جمعی از زندانیان بند ۸ زندان اوین به انتقال جعفر عظیم زاده به زندان رجایی شهر

جمعی از زندانیان عقیدتی و سیاسی بند ۸ زندان اوین، پس از گذشت دو هفته از انتقال جعفر عظیم‌زاده، به زندان رجایی شهر، با انتشار بیانیه ای به انتقال این فعال کارگری اعتراض کردند.

ده تن از زندانیان عقیدتی و سیاسی بند هشت زندان اوین در این بیانیه‌، این گونه برخوردهای دستگاه قضایی را امری مسبوق به سابقه و رفتاری غیرانسانی و ضد حقوق بشری عنوان کرده و ضمن اشاره به مشارکت نهادهای امنیتی، دادستانی، مسوولان زندان و بهداری برای انتقال این فعال کارگری، این رفتارها را غیر حرفه ای و ضد منافع ملی نهادهای امنیتی دانسته و انتقال جعفر عظیم زاده از زندان اوین به زندان رجایی شهر را محکوم کردند.

 جعفر عظیم زاده، فعال کارگری زندانی که علی رغم ابتلا به ویروس کرونا و نیاز مبرم به رسیدگی پزشکی فوری، با بهانه انتقال به بیمارستان و بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد، از روز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۹، دست به اعتصاب غذا زده و در حال حاضر در سیزدهمین روز اعتصاب غذا به سر می برد.

بر اساس گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این فعال کارگری زندانی علت اعتصاب غذای خود را «عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا در زندان»، «نشر اخبار دروغ مبنی بر عدم وجود بیماری کرونا در زندان اوین از طریق اخبار ۲۰:۳۰»، «فریب و انتقال به انفرادی زندان‌ رجایی شهر به جای بیمارستان» و «بی‌خبری خانواده و آزار و شکنجه روحی آنان و سرگردانی خانواده در بیمارستان های شهر تهران» عنوان کرده است.

متن کامل این بیانیه که به امضای ده تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی حبوس در بند ۸ زندان اوین رسیده، به شرح زیر است:

بیانیه ده تن از زندانیان بند ۸ زندان اوین در اعتراض به انتقال جعفر عظیم زاده به زندان رجایی شهر کرج

آقای جعفر عظیم زاده از فعالان کارگری مجبوس در زندان اوین که علائم ویروس کرونا معروف به کوید ۱۹ را داشت را به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل کرده بودند.وی را به بهانه ی معاینه و آزمایشات تکمیل شده به مقصد بیمارستان طالقانی از زندان اوین خارج,اما به زندان رجایی شهر منتقل کردند.خانواده ی عظیم زاده جهت پیگیری وضعیت ایشان به بیمارستان طالقانی مراجعه می کنند و مطلع می شوند که وی را به آنجا نبرده اند.به چند بیمارستان دیگر نیز مراجعه می کنند اما هیچ خبر و اطلاعی از ایشان کسب نمی کنند.نگران و پریشان به هر جا که فکر می کنند او ممکن است آنجا باشد سر میزنند.حتی گمان می برند که آقای عظیم زاده ممکن است دچار ایست قلبی شده باشد و مسئولین زندان به آنها اعلام نمی کنند.بالاخره پس از چند روز نگرانی شدید و بی خبری,خانواده مطلع می شوند که ایشان را به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند و اکنون در سلول انفرادی اقدام به اعتصاب غذا کرده است.
رفتار سازمان زندان ها,خصوصا بخش درمان زندان اوین در فریب یک زندانی و انتقالش به زندان دیگر به جای بیمارستان, از جمله رفتارهای نادریست که تنها در نظام های توتالیتر و پنهان کار می توان نمونه های آن را یافت.
روح پزشک احمدی که در زندان قصر,برخی زندانیان را با آمپول هوا به قتل می رساند در بهداری زندان اوین حضور دارد و برخی پزشکان و پرستاران مشغول در اینجا را به راه خویش هدایت می کند.
در موضوع ابتلای برخی زندانیان بند هشت زندان اوین به ویروس کرونا و دروغ های مسئولین بهداری زندان اوین و استفاده از روش های تبلیغاتی نظام های توتالیتر و تمامیت خواه(از جمله گزارش ۲۰:۳۰) در این رابطه نشان دارد که در محیط استبداد,اخلاق به محاق می رود و دین و آزادگی توسط عوامل و برکات زور به پستوهای دروغ و ریا رانده می شود.
در شرایط شیوع کرونا که در سراسر دنیا کادرهای درمان برای حفظ جان مردم از جان خود گذشته اند و میدان دار حفظ بقاء و حیات آدمی شده اند و شهیدان سرافرازی را به جامعه ی جهانی تقدیم کرده اند,مسئولین درمان اوین همراه و هم صدا با نهادهای امنیتی و رسانه های گوپرسی آنها به فریب زندانیان,خانواده های آنان مردم ایران پرداخته اند و به جای آنکه مدافع جان انسان ها و سلامت آنها باشند,شکنجه و آزار آنها را در دستور کار خود قرار داده اند.رفتارهایی از این دست در بهداری زندان اوین پرسابقه است.یاد داریم که”هدا صابر” چند ساعت پیش از شهادتش توسط پزشک و پرستاران این بهداری مورد ضرب و شتم قرار گرفت و حتی فریاد زده بود که می خواهد از مسئول و پزشک بهداری اوین شکایت کند.
اکنون نیز زندانیان بند هشت کرونایی شده اند ولی از بند چهار گزارش تهیه می کنند و مسئول بهداری به دروغ می گوید تنها دو نفر مبتلا شده اند که آنها هم از مرخصی برگشته اند.جای بسی افسوس است که اینچنین به دره های عمیق دروغ و ریا سقوط کرده ایم و هر روز به واسطه ی رفتارهای غیر حرفه ای و ضد منافع ملی نهادهای امنیتی دیوار بی اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت بلندتر و فاصله ی دولت و ملت بیشتر می شود.
رفتارهایی از این دست با زندانیان و خانواده های آنها که نتیجه ی راهنمایی ها و پیشنهادات نهادهای امنیتیست,نه تنها منتج به نتایج بایسته و درخوری که این نهادها انتظار دارند نمی شود که خشم و کینه های اجتماعی را فزونی می بخشد و فاصله ی مردم با حاکمیت را بیشتر می کند.
ما امضاء کنندگان,این نوع رفتارهای غیرانسانی و ضد حقوق بشری را محکوم نموده و هشدار می دهیم نتیجه ی رفتارهایی از این نوع,ویرانی و رسیدن به نقطه ای غیرقابل بازگشت در مواجهه ی مردم و حکومت خواهد بود.

امضاء کنندگان:اسماعیل عبدی، نصرلله لشنی، امیرسالار داوودی، اصغر شیری، امیرحسین میرخلیلی، مسیب رئیسی، محسن قنبری، سینا بهشتی، آرش شیرزادی،امین لقایی

۴ شهریور ۹۹
بند هشت زندان اوین

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

10 + پنج =