مژگان کاووسی، زندانی سیاسی کُرد به بیمارستان اعزام شد

مژگان کاووسی، نویسندە و محقق زندانی کُرد، امروز چهارشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۹، جهت انجام عمل جراحی از زندان اوین به بیمارستان اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مژگان کاووسی زندانی سیاسی کُرد کە دوران محکومیت ۳ سال حبس تعزیری را در زندان اوین سپری می کند و از روز سه شنبه ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۹، در اعتراض به رفتارهای فراقانونی مسئولان زندان و عدم اعطای مرخصی دست بە اعتصاب غذا زده بود، امروز چهارشنبه ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۹، جهت انجام عمل جراحی از بند زنان زندان اوین به بیمارستان طالقانی اعزام شد.

بر اساس گزارشات رسیده، این زندانی سیاسی از بیماری گوارشی و هموروئید رنج می برد و پس از درخواست های مکرر برای اعطای مرخصی و رسیدگی پزشکی از روز سه شنبه ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۹، در اعتراض به رفتارهای فراقانونی مسئولان زندان و عدم اعطای مرخصی دست بە اعتصاب غذا زده بود.

خانم کاووسی دلیل اعتصاب غذای خود را اعتراض بە عدم موافقت با درخواست مرخصی و همچنین تبعیض جنسی برای ارتباط تلفنی با خانوادە ها عنوان کرده بود و امروز پس از موافقت با اعزام وی به بیمارستان، اعلام کرده است که به اعتصاب غذای خود پایان خواهد داد.

مژگان کاوسی، نویسندە و محقق کُرد اهل کلاردشت روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، برای تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان نوشهر منتقل شد.

این شهروند به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» و «عضویت در گروه های معاند نظام» به احکام زندان محکوم شده است.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع خانم کاوسی ضمن تایید این خبر طی یادداشتی درخصوص بازداشت موکل خود در صفحه توییتری خود نوشته بود: «خانم مژگان کاووسی نویسنده و پژوهشگر کرد و موکل اینجانب که در مجموع به هفتاد وشش ماه و پانزده روز حبس محکوم شده -که بر اساس تجمیع ۳۶ ماه آن اجرا می‌شود- امروز جهت اجرای حکم جلب شد. اجرای احکام نوشهر بر خلاف ماده ۵۰۰ قانون آیین دادرسی کیفری بدون احضار، دستور جلب را صادر کرده است.»

دادگاه تجدید روز جمعه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۸، حکم ۶۹ ماه زندان این نویسندە و محقق کُرد را که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب صادره شده بود را به ۷۶ ماه و نیم، زندان افزایش داد.

بر اساس دادنامه صادره توسط دادگاه تجدید نظر: اتهام «تبلیغ علیه نظام» از ۶ ماه به ۷ ماه و نیم و حکم حبس به اتهام «تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی» از ۳۰ ماه به ۳۶ ماه افزایش پیدا کرد و حکم صادره به اتهام «عضویت در گروه های معاند نظام» ۳۳ ماه باقی ماند.

خانم کاوسی روز دوشنبه ۲۷ آبان ماه توسط مأموران اطلاعات سپاه بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ساری منتقل‌شده بود و پس از ۲۲ روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ساری به بند نسوان زندان نوشهر منتقل و در تاریخ ۲۸ آذرماه با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان آزادشد.

مژگان کاوسی، نویسنده و فعال فرهنگی از کُردهای شمال ایران، فارغ‌التحصیل رشته هنرهای زیبا در مقطع کارشناسی ارشد است و در سال‌های گذشته دو فیلم مستند به نام‌های «هیوا» و «بر باد» ساخته است.

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید