سه عضو کانون نویسندگان ایران جهت تحمل حکم حبس روانه زندان اوین شدند

بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران، جهت اجرای حکم حبس تعزیری  به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین مراجعه کرده و برای تحمل حبس بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سه عضو کانون نویسندگان ایران، روز شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹،  پس از حضور در شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت به زندان اوین منتقل شدند. «کیوان باژن» عضو سابق هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران به ۳ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده، همچنین «رضا خندان (مهابادی)» و «بکتاش آبتین» از اعضای هیئت دبیران کانون هر یک به ۶ سال زندان محکوم شده اند.

پیشتر در روز شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، اجرای احکام زندان «رضا خندان (مهابادی)»، «بکتاش آبتین» و «کیوان باژن»، سه عضو کانون نویسندگان ایران، را برای اجرای حکم زندان به شعبه یک دایره اجرای احکام فراخوانده بود اما به دلیل شیوع بیماری کرونا در زندانها، اجرای حکم به مدت سه ماه به تعویق افتاده و آنها می بایست پنجم مهر سال جاری در دایره اجرای احکام حاضر شوند.

«کانون نویسندگان ایران» روز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹، در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: «امروز، یکشنبه یکم تیر ماه، سه نویسنده به همراه وکلای خود، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، در دادسرای اوین حاضر شدند. جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران و شماری از خانواده‌ها نیز در حمایت از سه نویسنده نزدیک ساختمان دادسرای اوین حضور یافته بودند. پس از ساعت‌ها معطلی سرانجام به سه نویسنده اعلام شد که اجرای حکم‌های آنها به مدت سه ماه به تعویق می‌افتد و آنها باید پنجم مهر سال جاری در دایره اجرای احکام حاضر شوند.»

پیش‌تر شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهران، سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران را در مجموع به ۱۸ سال زندان محکوم کرده‌بود.

در اواخر سال گذشته، پرونده‌ این سه نویسنده عضو کانون، «رضا خندان (مهابادی)»، «بکتاش آبتین» و «کیوان باژن» به دایره اجرای احکام فرستاده شده بود. این سه نویسنده در دادگاه بدوی که اردیبهشت ماه سال گذشته برگزار شد، هر یک به شش سال زندان محکوم شده بودند. چندی بعد احکام صادره در دادگاه تجدید نظر با اندکی کاهش در محکومیت «کیوان باژن» تأیید و در اوایل دی ماه سال گذشته به وکلای آنها ابلاغ شد. به این ترتیب حکم شش سال زندان «رضا خندان» و «بکتاش آبتین» تأیید شد و حکم «کیوان باژن» به دلیل نداشتن سابقه‌ کیفری به سه سال و شش ماه زندان کاهش یافت.

در بهار سال گذشته، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با ریاست قاضی مقیسه، هر کدام از سه عضو کانون نویسندگان ایران، «رضا خندان (مهابادی)»، «کیوان باژن» و «بکتاش آبتین»، را با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال و با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم کرد. این رای روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸ به «ناصر زرافشان» و «راضیه زیدی» وکلای مدافع این سه عضو کانون ابلاغ شده‌بود.

دادگاه تجدیدنظر بدون حضور این سه عضو کانون نویسندگان ایران و وکلای آن‌ها در شعبه‌ ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران با ریاست قاضی زرگر برگزار شد.بر اساس این حکم، شش سال حبس تعزیری دادگاه بدوی، برای دو عضو کانون «رضا خندان مهابادی» و «بکتاش آبتین» عینا تایید شده‌بود و حکم زندان «کیوان باژن» که او نیز در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس محکوم شده‌بود، به دلیل نداشتن سابقه کیفری به سه سال و نیم کاهش یافته‌بود.

«رضا خندان(مهابادی)» و «بکتاش آبتین» از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هستند. «کیوان باژن» نیز در دوره‌ی قبل عضو هیئت دبیران بود. پرونده‌ی آنها با شکایت وزارت اطلاعات و به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «انتشار نشریه غیر قانونی» در سال ۱۳۹۴ گشوده شد. این سه نویسنده بارها در ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات پیرامون فعالیت‌شان در کانون بازجویی شدند و سرانجام در مرداد سال جاری بازپرس شعبه‌ هفت دادسرای اوین ایشان را احضار و اتهام “تبلیغ علیه نظام” را به آنها تفهیم کرد. با تامین قرار صادر شده که کفالت پنجاه میلیون تومانی بود هر سه آزاد شدند؛ ولی دو ماه بعد مجددا بازپرس پرونده آنها را احضار کرد. این بار سه اتهام به آنها منتسب شد: «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویق بانوان کشور به فساد و فحشا». میزان قرار کفالت نیز به یکصد میلیون تومان برای هر یک افزایش یافت که با تامین آن تا برگزاری دادگاه آزاد شدند؛ اما در کیفرخواستی که در دادگاه روز دوم بهمن قرائت شد اتهام سوم برداشته شده بود.

مصداق این اتهام‌ها بنا بر کیفرخواست، کتاب «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» است که در چهار جلد تدوین شده و مربوط به فعالیت‌های کانون طی پنجاه سال تاسیس آن است. این کتاب انتشار عام نداشت و سی دوره برای اعضا چاپ شده بود. در خرداد ماه ۹۷ ماموران وزارت اطلاعات همه‌ی نسخه‌ها را زمانی که قرار بود به یکی از اعضای کانون تحویل شود، توقیف کردند و با خود بردند.

کانون نویسندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۷ از جمله با هدف مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد. اعضای این کانون در برهه‌های مختلفی از تاریخ ایران، چه در دوران پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی و به‌ویژه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با سرکوب و اعدام و قتل روبرو بوده‌اند.

«محمدجعفر پوینده» و «محمد مختاری» که در قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ جان خود را از دست دادند از اعضای این کانون بودند. اعضای این کانون را نویسندگان، مترجمان و ویراستاران تشکیل می‌دهند. از جمله اعضای نام‌آشنای کانون می‌توان به «سیمین دانشور»، «نادر ابراهیمی»، «بهرام بیضایی»، «داریوش آشوری»، «محمدعلی سپانلو»، «محمود اعتمادزاده» (م.ا. به‌آذین)، «سیاوش کسرایی»، «اسماعیل خویی» و «احمد شاملو» اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید