فرشته چراغی، فعال مدنی از اتهام های انتسابی تبرئه شد

فرشته چراغی، روزنامه نگار و فعال مدنی که چندین سابقه بازداشت در تجمع های مسالمت آمیز دارد، در دادگاه انقلاب کرمانشاه از اتهام های انتسابی علیه خود تبرئه شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، فرشته چراغی، روزنامه نگار و فعال مدنی به دلیل عدم وجود مستندات کافی در دادگاه انقلاب کرمانشاه از اتهام های انتسابی خود تبرئه شد.

این فعال مدنی پیرو آیین یارسان است، خانم چراغی یک بار در ۲۵ آبان‌ماه ۹۸  و بعد از آن نیز در نیز در ۸ آذرماه ۹۸ بازداشت و با اخذ تعهد مبنی بر عدم اطلاع‌رسانی در خصوص اعتراضات آبان ۹۸ آزاد شد.

گزارشگران بدون مرز در آذرماه ۹۸ گزارشی با عنوان “روش آزادی‌ستیزانه جمهوری اسلامی” منتشر کرد که در آن به بازداشت فرشته چراغی در ارتباط با تجمعات اعتراضی اشاره کرده بود.

خانم چراغی، اولین بار در پی وقوع زلزله در شهرستان سرپل ذهاب در آبان‌ماه ۹۶، چندین مقاله و گزارش در خصوص وضعیت زلزله زدگان منتشر کرد و متعاقب آن احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

اعتراضات به افزایش سه برابری نرخ بنزین در بیشتر شهرها، برخی روستاها و استان‌های کشور از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای پس از آن شدت گرفت.

این اعتراضات از اولین ساعات بامداد روز جمعه ۲۴ آبان که دولت به طور ناگهانی و بدون اعلان قبلی نرخ بنزین سهمیه‌ای را به ۱۵۰۰ و بنزین آزاد را به ۳۰۰۰ تومان افزایش داد در چند شهر آغاز شد، اما مردم در بیشتر شهرهای کشور از صبح روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه ۹۸ به خیابان‌ها آمدند.

منابع زیادی تایید کرده‌اند که این اعتراضات سراسری به صورت مسالمت‌آمیز آغاز شد، اما با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده‌شد.

ماموران امنیتی در این اعتراضات با اعمال خشونت و ضرب و جرح توسط باتون یا با شلیک مستقیم گلوله به معترضان پاسخ دادند. همچنین ماموران امنیتی در برخی شهرها با شلیک گازاشک‌آور و استفاده از اسلحه‌های ساچمه‌ای سعی بر متفرق کردن مردم داشتند که منجر به کشته و زخمی شدن صدها شهروند شده‌است.

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد، نیروهای امنیتی از بالای پشت‌بام‌ها یا حتی هلیکوپتر به معترضان غیر مسلح در خیابان شلیک کرده‌اند.

مقامات حکومت ایران دسترسی شهروندان به اینترنت را از روز شنبه ۲۵ آبان، به دلیل شدت گرفتن اعتراضات قطع کردند، اما گزارش شده‌ که از روز یک‌شنبه ۳ آذر در بیشتر شهرهای کشور وضعیت اینترنت به حالت قبلی بازگشته‌است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری⁩ آبان‌ماه ۹۸ ایران را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

13 + 16 =