بابک کیومرثی، فعال مدنی تُرک (آذربایجانی) به زندان تبریز منتقل شد

بابک کیومرثی با پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه وزارت اطلاعات تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، بابک کیومرثی فعال مدنی تُرک (آذربایجانی)، که روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۹، در محل کار توسط نیروهای امنیتی در شهر جلفا بازداست شده بود، روزسه شنبه ۱۱ آذرماه ۱۳۹۹، با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده است.

بر اساس گزارش دریافتی، شعبه ۱۶ بازپرسی عمومی و انقلاب شهرستان تبریز به ریاست موسوی، جهت آزادی موقت این فعال مدنی قرار وثیقه ۵۰۰ تومانی صادر کرده است.

اتهام انتسابی علیه بابک کیومرثی در مراحل بازجویی، «عضویت در جمعیت های معارض کشور» عنوان شده است.

با گذشت قریب به دو ماه از بازداشت سعید سلطانی، دیگر فعال مدنی تُرک (آذربایجانی) در جریان تجمعات اعتراضی در تبریز، سرنوشت وی همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و این مسئله سبب افزایش نگرانی های خانواده و نزدیکان این فعال مدنی تُرک شده است.

 بابک کیومرثی و سعید سلطانی دو شهروند تُرک (آذربایجانی) در جریان اعتراضات اخیر در حمایت از عملیات آزاد سازی «قره‌باغ» و ارتش جمهوری آذربایجان در شهر جلفا بازداشت شدند.

این دو فعال مدنی روز یکشنبه ۱۳ مهرماه ۱۳۹۹، در محل کار توسط نیروهای امنیتی در شهر جلفا بدون ارائه حکم بازداشت شده بودند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیشتر نیز در اوایل آبان ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی در خصوص تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت سعید سلطانی و بابک کیومرثی اطلاع رسانی کرده بود.

بازپرس شعبه ۱۶ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست سید علی موسوی مسئول رسیدگی به پرونده این کشنگران ترک است.

پیشتر بازپرس سید علی موسوی به دنبال پیگیری نزدیکان این کنشگران مدنی به آن ها گفته است که به‌خاطر عدم تکمیل پرونده از صدور قرار وثیقه برای آزادی آنها مخالفت می‌کند.

بازداشت های گسترده شهروندان ترک در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، رشت و تهران به دنبال حمایت از آزادسازی قره‌باغ و اعتراض به آنچه که «حمایت دولت ایران از ارمنستان» خوانده شده و نیز بسته شدن مرز نوردوز صورت گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات ترک‌های ایران علیه ارمنستان؛ گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان در تجمعات

اعتراضات ترک های ایران: دست‌کم ۶۰ شهروند معترض بازداشت شدند

اعتراضات ترک های ایران؛ بازداشت ده‌ها معترض در شهرهای مختلف ترک نشین

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید