سارا طوری، فعال تُرک (آذربایجانی) به دادگاه کیفری تبریز احضار شد/ سند

سارا طوری، فعال مدنی تُرک (آذربایجانی) با دریافت ابلاغیه ای الکترونیکی از سوی شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری دو شهر تبریز جهت حضور در جلسه دادرسی فراخوانده شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سارا طوری شهروند ساکن تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات شهرهای ترک‌نشین در مهر ماه ۱۳۹۹، از بابت اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» توسط شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری دو شهر تبریز محاکمه خواهد شد.

این فعال مدنی می بایست ساعت ۹ صبح روز سه شنبه ۵ اسفندماه ۱۳۹۹، جهت حضور در جلسه دادرسی در شعبه ۱۱۸ دادگاه کیفری دو شهر تبریز حضور یابد.

خانم طوری پیشتر نیز در بخش دیگری از این پرونده در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۹، در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی» محاکمه شده بود.

سارا طوری، نویسنده و فعال دانشجویی سابق، روز یکشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمعات اعتراضی در حمایت از آزادی سازی قره باغ توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

این شهروند روز جمعه۲ آبان ماه ۱۳۹۹، با پایان مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت تا اتمام امور دادرسی از بازداشت آزاد شد.

عصر روز یکشنبه ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹، به دنبال انتشار فراخوانی از سوی احزاب و فعالان مدنی آذربایجان ایران، برای سومین بار در سه ماه گذشته تجمع‌های اعتراضی در شهرهای ترک‌نشین ایران برگزار شد.

تجمع‌کنندگان به آنچه «حمایت لجستیکی ایران از ارمنستان و استفاده روسیه از حریم هوایی و زمینی ایران برای انتقال سلاح به ارمنستان» عنوان کرده‌اند اعتراض کرده و خواستار بسته شدن گمرک مرزی «نوردوز» شدند.

گمرک نوردوز در ۶۵ کیلومتری شهر جلفا در استان آذربایجان شرقی و تنها کریدور ارتباطی ایران و ارمنستان است.

برخلاف دو تجمع اعتراضی پیشین در حمایت از جمهوری آذربایجان این بار بازداشت‌های گسترده در روزهای منتهی به برگزاری تجمع و اتخاذ تدابیر امنیتی گسترده مانع از برپایی تجمعات در شهرهای مختلف به‌ جز تبریز شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پیشتر طی گزارشی به اعتراضات ترک های ایران؛ بازداشت ده‌ها معترض در شهرهای مختلف ترک نشین پرداخته بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید