سمانه نوروزمرادی با تعویق مجازات حبس از زندان آزاد شد

سمانه نوروزمرادی، زندانی سیاسی در پی موافقت نماینده دادستان تهران با تعویق مجازات حبس از زندان لاکان رشت آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در پی موافقت نماینده دادستان تهران با تعویق مجازات حبس به دلیل عدم تحمل حبس سمانه نوروز مرادی، این زندانی سیاسی امروز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، با تودیع قرار کفالت از زندان لاکان رشت آزاد شده است.

روز یکشنبه ۸ فروردین ماه ۱۴۰۰، نماینده دادستان تهران با تعویق مجازات حبس سمانه نوروز مرادی به دلیل عدم تحمل حبس این زندانی سیاسی موافقت کرده بود.

اما پس از گذشت بیش از یک هفته به دلیل عدم هماهنگی و کارشکنی مسئولان، این زندانی تا امروز دوشنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، در زندان لاکان رشت نگهداری شده بود.

پیشتر نیز مقامات قضایی و امنیتی علی رغم اینکه سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی شرایط تحمل حبس در زندان را ندارد، توجهی به وضعیت جسمانی وخیم این زندانی نکرده و از حق درمان محروم مانده بود.

خانم نوروزمرادی، از بیماری لوپوس مفصلی، دیابت، سنگ کلیه و ورم روده رنج می‌برد و در زندان به سرطان سینه نیز مبتلا شده است.

با وجود تأییدیه دست کم سه پزشک خارج از زندان مبنی بر مشکلات جسمانی حاد سمانه نوروز مرادی و عدم توان تحمل کیفر، به دلیل کارشکنی پزشکی قانونی این زندانی برای مدت زیادی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می بُرد.

خانم نوروز مرادی به سرطان سینه مبتلا شده و نیاز به جراحی فوری تخلیه سینه و درمان دارد و همچنان در زندان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده بود.

این زندانی سیاسی که در حال گذراندن دوران محکومیت ۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری در بند زنان زندان اوین بود، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، به زندان رودسر منتقل شد.

سمانه نوروز مرادی، روز یکشنبه ۲۰ مهرماه ۱۳۹۹، با مراجعه به پزشک بهداری زندان و تشخیص کیست مویی، جهت انجام عمل جراحی به بیمارستان امام خمینی اعزام شد اما بدون رسیدگی درمانی، به زندان اوین بازگردانده شده بود.

این زندانی سیاسی به دلیل اوضاع نامناسب جسمانی، شرایط تحمل حبس در زندان را ندارد اما مقامات قضایی و امنیتی توجهی به وضعیت این زندانی ندارند و وی تاکنون از حق درمان و خدمات پزشکی محروم مانده است.

خانم نوروز مرادی شهریور ۱۳۹۷، به اتهام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و فعالیت در تلگرام «کمپین بازگشت شاهزاده رضا پهلوی» از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شد.

وی پس از مدتی بازداشت با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، تا اتمام مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری او را به اتهام «حمایت از گروه‌های مخالف حکومت در شبکه‌های اجتماعی» به ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم کمی بعد با توجه به «تسلیم به رای» از سوی خانم نوروزی در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه کاهش یافت.

این زندانی سیاسی ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، جهت اجرای حکم بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

خانم نوروز مرادی، روز ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، در تماسی از زندان اوین از تشکیل پرونده جدیدی علیه خود در شعبه چهارم دادسرای اوین خبر داده بود.

مصداق محکومیت تازه خانم نوروز مرادی به دلیل انتشار پیام ویدئویی یک دقیقه‌ای در دوران مرخصی نوروزی بوده است که نیروهای امنیتی بدلیل به کار بردن عبارت «جاوید شاه» در این ویدئو پرونده جدیدی برای ایشان بازگشایی کردند.

این زندانی سیاسی در زمان تحمل دوران محکومیت خود زندان اوین در تیرماه ۱۳۹۹، دوباره در پرونده جدید بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط دادگاه انقلاب به ۱۵ ماه زندان محکوم شد. 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید