محمد نوری زاد از زندان اوین آزاد شد / علی نوری زاد به زندان تهران بزرگ بازگشت

محمد نوری زاد، با اعمال ماده توقف اجرای حکم از زندان اوین آزاد شد، همچنین علی نوری زاد پسر آقای نوری زاد با اتمام دوران مرخصی به زندان بازگشت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ محمد نوری زاد، با اعمال ماده توقف اجرای حکم، روز چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰، از زندان اوین آزاد شد.

همچنین علی نوری زاد پسر آقای نوری زاد با اتمام دوران مرخصی خود به زندان تهران بزرگ بازگشت.

آزادی این زندانی سیاسی، با توقف اجرای حکم حبس صورت گرفته است. پیش از آزادی این زندانی سیاسی، فرزندش علی نوری زاد با پایان مرخصی به زندان تهران بزرگ بازگشت.

روز گذشته محمدحسین آقاسی وکیل دادگستری با انتشار یادداشتی در صفحه توییتر خود گفته بود «از دادیاری ناظر زندان اوین تماس گرفته شد و اعلام کردند دادستان با توقف اجرای حکم موکل تان موافقت نموده ، برای کفالت ایشان و آزادی اش فردا به دایره نظارت زندان اوین باید مراجعه کنید.»

محمد نوری زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پیشتر از بابت اتهام های «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی همچنین توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان گلستان به تحمل ۳ سال حبس محکوم شده که در مجموع این حکم شامل ۱ سال حبس تعلیقی و ۲ سال حبس تعزیری است.

محمد نوری زاد، در پرونده ای دیگر که مرتبط با امضای بیانیه برای استعفای علی خامنه ای است، در ۲ بخش مجموعاً به تحمل ۱۵ سال ۸ ماه حبس تعزیری،۲ فقره شلاق ۷۴ ضربه ای و ۱ سال تبعید به شهرستان طبس محکوم شد ه است و در حال حاضر دوران حبس این پرونده را سپری می کند.

علی نوری‌زاد، روز سه‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،‌ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، با صدور دادنامه‌ای از بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» از طریق شرکت در تجمعات دی ماه ۱۳۹۸، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، و «توهین به رهبری» به ۴ سال و ۲ ماه زندان و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته جات سیاسی محکوم شد.

این حکم بدوی بوده و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، در صورت تأیید این حکم از سوی دادگاه تجدیدنظر تنها ۳ سال و ۶ ماه از آن به عنوان اشد مجازات قابل اجرا خواهد بود.

بر اساس شواهد موجود، این حکم به صورت غیابی صادر و روز سه‌شنبه با مراجعه علی نوری‌زاد به دادگاه انقلاب به وی ابلاغ شده است.

همچنین علی نوری زاد در دادنامه صادره از اتهام توهین به رهبری که پیش از این با آن مواجه بوده نیز تبرئه شده است.

محمد نوری‌زاد، مستندساز و نویسنده منتقد حکومت جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸، به همراه دست‌کم ۱۰ فعال مدنی و سیاسی که قصد داشتند یک تجمع اعتراضی در مقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برگزار کنند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

محمد نوری‌زاد به همراه سیزده تن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور با امضای بیانیه‌ای مشترک موسوم به ۱۴ تن در روز سه‌شنبه، ۲۱ خردادماه ۹۸ و انتشار آن در صفحات تلگرام و فیس‌بوک خود، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر قانون اساسی شده بود.

محمد نوری زاد، روز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹، در شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی با صدور دادنامه ای از بابت عضویت در گروههای مخالف نظام و به قصد برهم زدن امنیت کشور به ۷ سال و ۶ ماه حبس، از جهت ارتکاب فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام توهین به رهبری موضوع ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۲ فقره حبس تعزیری هریک به مدت ۳ سال و به عنوان مجازات تکمیلی هم به تحمل ۲ سال تبعید به شهرستان ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید