آزادی یک شهروند بهائی بازداشتی با تودیع قرار وثیقه از یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در تبریز

سینا شهری

سینا شهری، شهروند بهائی ساکن تبریز، که پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود به صورت موقت از یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سینا شهری، شهروند بهائی ساکن تبریز روز چهارشنبه ۱۳ بهمن‌ماه 1400،  با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

بر اساس این گزارش، آقای شهری در تاریخ ۲۷ دیماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه های این نهاد امنیتی در تبریز منتقل شد.

نیروهای امنیتی همزمان با بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و تعدادی از لوازم شخصی و آثار مربوط به آئین بهائی را ضبط کرده و با خود برده بودند.

روز شنبه دوم بهمن‌ماه نیز نگار نصیری، همسر آقای شهری به ستاد خبری اداره اطلاعات تبریز موسوم به “اتاق ۳۷” احضار و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید