محکومیت 10 ساله؛ گزارشی از آخرین وضعیت روزبه مشکین‌ خط در زندان اوین

روزبه مشکین‌ خط

روزبه مشکین‌ خط، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که در حال سپری نمودن محکومیت 10 ساله خود می باشد با مشکلاتی همچون مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج می‌برد. وی از آزادی مشروط محروم شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روزبه مشکین‌ خط، زندانی سیاسی دوران محکومیت ۱۰ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند. با  مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج می‌برد. در حالی که در آذرماه امسال با آزادی مشروط آقای مشکین‌ خط علیرغم سپری کردن یک سوم از دوران محکومیتش مخالفت شده بود، درخواست تعلیق مجازات یا توقف حکم وی نیز رد شد.

یک منبع مطلع در خصوص مشکلات پزشکی آقای مشکین‌ خط گفت: ایشان پیش از بازداشت عمل جراحی پلیپ روده انجام داده بودند و از مشکلات کلیوی و آلرژی با زمینه عفونت رنج میبردند. علیرغم نظر پزشک مبنی بر عدم توانایی تحمل کیفر، کمسیون پزشکی که زیر مجموعه قوه قضاییه است، این موضوع را تایید نکرد.

این منبع افزود: علاوه بر این، آقای مشکین خط در طی دوران محکومیتش مادر، خواهر و برادرش را از دست داد و مسئولان حتی یک روز مرخصی تحت الحفظ برای حضور در مراسم عزیزان از دست رفته اش ندادند.

آقای مشکین خط، در سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. گفته می‌شود که این فعال سیاسی پس از برگزاری دادگاه بدوی به مدت دو ماه در بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در سنندج در سلول‌های انفرادی و تحت بازجویی بوده است.

آقای مشکین‌خط، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام” به ۱۱ سال حبس، اتهام “اجتماع و تبانی” به ۶ سال، اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به ۶ سال، اتهام “نشر اکاذیب” به ۳ سال، اتهام “تشویش اذهان عمومی” به ۲ سال و مجموعاً به ۲۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

دلیل انتساب این اتهام علیه وی، در رابطه با یک حزب با نام “حزب ایران سرافراز” عنوان شده است، در حالی که آقای مشکین خط مدعی است وزارت کشور مجوز تاسیس و فعالیت این حزب را صادر کرده است.

مردادماه ۹۸ این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۱ سال حبس تعزیری در خصوص اتهام “تشکیل و راه‌اندازی گروه و دسته به قصد براندازی نظام” برای او قابل اجرا است.

نام آقای مشکین خط پیش از این به عنوان یکی از اعضای هیئت موسس جبهه اصلاح طلبان به نمایندگی از حزب ایران سرافراز در سال ۹۳ توسط این جبهه منتشر شده بود.

نویسنده: رحیم الیاسی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

پنج − 4 =