زندان شیبان اهواز؛ گزارشی از آخرین وضعیت خالد پیرزاده زندانی سیاسی و تبعیدی

خالد پیرزاده

خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز،  دوران محکومیت خود را محروم از رسیدگی مناسب پزشکی سپری می‌کند. این زندانی سیاسی که پیش‌تر به اتهام‌هایی همچون اجتماع و تبانی و توهین به رهبری، به پنج سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز علیرغم شرایط نامساعد جسمی از خدمات درمانی مناسب محروم مانده است.

به گفته یک منبع مطلع، آقای پیرزاده با حدود ۴۰ کیلوگرم کاهش وزن مواجه شده است، این منبع در ادامه افزود: «معده خالد نمیتواند هیچ غذایی را نگهدارد، به شدت ضعیف شده و توانایی کنترل ادرار هم ندارد.» به گفته وی، این زندانی سیاسی در انتظار نظر کمیسیون ۵ نفره پزشکی قانون است.

علی شریف زاده، وکیل مدافع خالد پیرزاده، پیشتر طی یادداشتی در صفحه شخصی خود از تشنج این زندانی در زمان ملاقات خبر داده بود.

همچنین اسفندماه سال گذشته یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آقای پیرزاده به هرانا گفته بود:«معده خالد پیرزاده حتی آب را تحمل نمیکند و هر چه که بخورد استفراغ میکند. او توانایی کنترل دفع را هم از دست داده و پوشک میشود. آقای پیرزاده به دلیل تمامی این مسائل وزن زیادی از دست داده است و باوجود این وضعیت به جای رسیدگی پزشکی تنها به بهداری زندان اعزام شده و سرم دریافت میکند.»

خالد پیرزاده در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد. وی در بهمن‌ماه همان سال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس و به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا خردادماه ۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” در خصوص آقای پیرزاده قابل اجرا است.

آقای پیرزاده در تاریخ ۱ مردادماه ۹۹ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. گفته می‌شود وی در زمان انتقال توسط ماموران گارد ویژه زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. وی مردادماه سال گذشته از ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفت. پا و مهره‌های کمر او در دوران بازداشت آسیب جدی دیده و نیازمند جراحی‌های بیشتر و فیزیوتراپی است. آقای پیرزاده در تاریخ ۲۳ تیرماه، ۱۴۰۰ از قرنطینه زندان تهران بزرگ خارج و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شده و از آن زمان بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند ۵ این زندان و در کنار زندانیان جرائم خشن به سر می‌برد.

این زندانی سیاسی شهریورماه سال گذشته رای چندمین بار طی دوران محکومیت خود اعتصاب غذا کرد و در نهایت مورخ ۲۳ آبان‌ماه ۱۴۰۰ به اعتصاب غذای خود پایان داد. آقای پیرزاده با مشکلات متعدد جسمانی از جمله کاهش فشار و قند خون، درد در ناحیه کمر و پا، مشکل روده و کلیه مواجه شده بود.

او همچنین دیماه ۱۴۰۰، در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان مبنی بر موافقت با درخواست آزادی مشروط و اعطای مرخصی پلک چشم راست خود را دوخته بود، امری که منجر به عفونت چشم او شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید