استان تهران و اصفهان؛ شش شهروند بهایی از ادامه تحصیل محروم شدند

کنکور سراسری

شش شهروند بهایی ساکن استان‌های تهران و اصفهان،‌ به نام‌های کوروش کریمی نژاد، روژین عاطفی، آریا مصلح، ارشیا پروین، همایون اسماعیلی و هونام اسماعیلی، در پی اعتقاد به دیانت بهایی پس از شرکت در کنکور سراسری از حق تحصیل محروم شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ طی روزهای اخیر، کوروش کریمی نژاد، روژین عاطفی، آریا مصلح و ارشیا پروین، چهار شهروند بهایی ساکن اصفهان و همایون اسماعیلی به همراه هونام اسماعیلی، دو شهروند بهایی ساکن تهران، به علت اعتقاد به دیانت بهایی پس از اعلام نقص در پرونده از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور، از حق ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل محروم شدند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، با احتساب این شش نفر تعداد شهروندان بهایی محروم از تحصیل برای ورود به دانشگاه پس از شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به علت اعتقاد به دیانت بهایی به ۳۶تن رسید.

حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار گزارشاتی هویت؛ رکسانا بابائیان، بشیر نعیمی، رها بارقی، فروتن رحمانی، شیدا ایشانی، نورا میرزایی، ثمین شهریاری، بدیع الله شمس، پیام دمیرچی، منا امینی، ساغر شهیدی، پارسا روحانی، مهسا فروهری، عهدیه نامجویان، تارا روزبهان، شیوا امین، مستعان اقدسی، شمیم آیدلخانی و خواهر او نسیم آیدلخانی، محمود شمس، ژینوس همتی، عطائیه همتی، فارس حمدی حصاری، ملیکا ملاکی، زهره غیبی، آیکان رزمی، بابک یکانی، هیوا بدیعی، هانا موفقی و بهزاد براتی، را احراز کرده بود.

بیان نقص در پرونده،برای صفحه اعلام وضعیت دانش آموزان بهائی در دانشگاهها و مراکز تحصیلی در ایران از طرف سازمان سنجش به منزله محرومیت آنها از ادامه تحصیل در هر مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند است.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران هستند. سرکوب این شهروندان در غالب؛ پلمپ محل کسب، محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی، تخریب قبرستانها و دیگر مکانهای مقدس آنها و اعمال سایر محدودیت های اجتماعی است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید