زخمی شدن دو کولبر در مرز نوسود و پاوه

کولبر

دو کولبر به‌نام‌های سبحان محمودی در مناطق مرزی نوسود و کاوه سعیدپور در مرز بانه در پی تیراندازی نیروهای مسلح به گروهی از کولبران زخمی شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یک شنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۲، یک کولبر به نام سبحان محمودی اهل شهر روانسر در مناطق مرزی نوسود زخمی شد.

بر اساس این گزارش، این کولبر بدون اخطار قبلی با شلیک مستقیم توسط ماموران مسلح با اسلحه ساچمه‌ای مورد تیراندازی قرار گرفته است.

همچنین شامگاه روز شنبه بیست و هفتم آبان‌ماه، یک کولبر دیگر به نام کاوه سعیدپور ٣٤ ساله اهل سقز در پی شلیک نیروهای مسلح در مرز “هنگه‌ژال” بانه زخمی شد.

این دو کولبر به مراکز درمانی منتقل شده‌اند هنوز از شدت جراحات وارده به این دو کولبر اطلاعی در دست نیست.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت افرادی است که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی به کولبری روی می‌آورند.

هرساله ده‌ها تن از کولبران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی، سرما، غرق شدن در رودخانه و سقوط از ارتفاع کشته و یا زخمی می‌شوند

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید