کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان: 30 بازداشتی نصیرآباد یک باند تروریستی بزرگ هستند + اسامی

به دنبال کشته شدن یک معلم و بسیجی در شهرستان سرباز و بازداشت دست‌کم ٣٠ نفر از شهروندان بلوچ اهل نصیرآباد از توابع سرباز، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از آنها به عنوان "باند تروریستی بزرگ" نام برد و این مساله خطر اعدام این افراد را بالا برده است.
بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی و به نقل از رسانه‌های ایران، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، امروز دوشنبه 15 دی‌ماه 1393 به رسانه‌های داخلی ایران گفت: «پلیس در یک عملیات ضربتی که دو شب گذشته به وقوع پیوست، موفق شد تا 12 سرکرده اصلی یک باند تروریستی را دستگیر کند.»
این مقام انتظامی مدعی شد: «این گروهک از سال 88 تاکنون موجب بسیاری از ناامنی‌ها در سطح شهر‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان شده و ده‌ها عملیات تروریستی نیز توسط این باند مخوف بر عیله نیروی انتظامی، مردم بی‌گناه، معلمان و کارمندان دولتی صورت گرفته است.»
بنابر ادعای سردار رحیمی: «پس از انتقال بازداشت‌شدگان به مقر پلیس، این افراد به ده‌ها مورد "اعمال تروریستی" نظیر به شهادت رساندن "معلم نوروزی" در شهرستان سرباز، قتل دو کارمند ثبت احوال، ترور 3 پرسنل نیروی انتظامی و یک بسیجی و کار گذاشتن تله‌های انفجاری در سطح استان که منجر به شهادت و مجروحیت نظامیان و مردم شده بود، اعتراف کردند.»
ماموران امنیتی حوالی ساعت 4 صبح یک‌شنبه 14 دی‌ماه سال جاری، با یورش به روستای نصیرآباد از توابع شهرستان سرباز، دست‌کم 30 نفر را بازداشت کردند.
پیش‌تر نیز «كمپین فعالین بلوچ» گزارش داده بود: «ماموران امنیتی بدون حکم قضایی و با شکستن شیشه و درب منازل وارد شده و پس از بازداشت مردان خانه، کامپیوتر و موبایل آنها را با خود برده‌اند.»
دو تن از این افراد که گفته شده امام جمعه و معتمد روستای نصیرآباد هستند ساعاتی پس از بازداشت، آزاد شدند. همچنین این کمپین خبر داده: «امروز دوشنبه گزارش‌هایی از آزاد شدن 9 نفر دیگر رسیده است که اسامی آنها به شرح ذیل است؛ 1. ادهم بهرامزهی 2. وسیم بهرامزهی 3. دانش بهرامزهی 4. الله‌بخش از پاکستان 5. بشیر بلیده‌ای 6. جلیل شاه‌بنده 7. شهداد بهرامزهی 8. حاج اقبال 9. آصف بهرامزهی
اسامی کسانی که همچنان در بازداشت به سر می‌برند به شرح ذیل است؛ 1. مسلم دهقانی فرزند کریج 2. خالد فرزند کریج 3. اکبر دهقانی فرزند موسی 4. امید بهرامزهی فرزند گل خان 5. نوید بهرامزهی فرزندان گل خان 6. زبیر بهرامزهی فرزند شهداد 7. عامر گهرامزهی فرزند محمد کریم 8. ابوبکر ملازهی فرزند ابراهیم 9. صدیق بهرامزهی فرزند احمد 10. فرهاد بلیده‌ای فرزند عارف 11. ادریس بلیده‌ای فرزند عبداللطیف 12. بشیر بلیده‌ای فرزند عبداللطیف 13. امیر بهرامزهی فرزند ایوب 14. داود بهرامزهی فرزند دادمحمد 15. ماجد بهرامزهی فرزند مولوی عبدالرحمن 16. یوسف رند بلوچ فرزند دادرحیم 17. امین رند بلوچ فرزند دادرحیم 18. زبیر از روستای علی‌آباد.
آگاهان جامعه از اخذ اعترافات اجباری و بسترسازی اعدام این شهروندان در نبود روند قضایی شفاف ابراز نگرانی می‌کنند.»
دوشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۳ - ۵ ژانویه ۲۰۱۵