کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

4بهمن امید علی‌شناس دادگاهی می‌شود

امید علی‌شناس، فعال حقوق مدنی که از روز ۱۳ شهریور سال جاری، در بازداشت موقت به سر می‌برد، در تاریخ 4 بهمن ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام "تبلیغ علیه نظام" دادگاهی می‌شود.
بنا بر گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از کمپین بین‌المللی حقوق بشر، امید علی‌شناس متولد ۱۳۶۲ و مهندس عمران در روز ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ در منزل توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. و در بند 2 الف سپاه پاسدران در زندان اوین به سر می‌برد، در تاریخ 4 بهمن ماه سال 1393، به اتمام تبلیغ علیه نظام توسط قاضی مقیسه دادگاهی می‌شود.
مادر این فعال مدنی در خصوص فعالیت‌های این زندانی که منجر به بازداشت او شده می‌گوید: «امید مهندس عمران است و روی پروژه‌های ساختمانی کار می‌کرد، همچنین فعال حقوق کودکان کار هم بود. گاهی هم از مادرانی که فرزندان‌شان اعدام شده بودند دیدن می‌کرد. یک بار هم برای توقف اعدام یک زندانی که هویتش را نمی‌دانم اعلامیه‌ای با تعدادی از دوستانش نوشت، در این اعلامیه فقط خواست شده بود حکم اعدام متوقف شود.»
مادر امید علی‌شناس اتهام فرزندش و اینکه آیا خودش اتهام را پذیرفته است می‌افزادید: «من دو بار از رییس دفتر قاضی مقیسه درباره اتهام فرزندم پرسیدم و پاسخ شنیدم که اتهامش "تبلیغ علیه نظام" است. امید کارهای را که انجام داده پذیرفته است.»
مادر این فعال مدنی در مورد نحوه دستگیری فرزندنش چنین گفت: «ماموران امنیتی روز ۱۳ شهریور ماه به خانه آمدند. اول وسایل شخصی امید را تفتیش کردند و مقداری از کتاب‌ها و کامپیوترش را ضبط کردند و بعد او را با خود بردند. ماموران به من می‌گفتند نگران نباشم و بچه‌ام تا هفته آینده برمی‌گردد اما الان بیش‌تر از ۴ ماه است که در زندان است.»