کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

8 مارس روزی برای تمام زنان جهان

در گذشته 8 مارس را به نام روز جهانی زن کارگر نامگذاری کرده بود، بعدها به نام روز جهانی زن تغییر نام یافت. این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی در بین احزاب سوسیال آمریکا، آلمان و اروپای شرقی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد و سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد.

تاریخچه 8 مارس
در چنين روزی يعنی روز ۸ مارس ۱۸۷۵، زنان كارگر كارخانجات نساجی در شهر نیویورك برای بهبود شرایط كارشان و در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزد‌شان، دست به تظاهرات زدند. این حركت به درگیری قهرآمیز با پلیس آمريکا انجامید و پلیس به طور وحشیانه‌ای به تظاهرکنندگان حمله کرد و تظاهرات را سركوب کرد. برخی از زنان تظاهركننده زخمی و دستگیر شدند. اين مساله باعث شد که زنان کارگر ديگر نیز کم‌کم به حقوق انسانی خود آگاهی پيدا کنند و سعی کنند که راه آنها را ادامه دهند؛ حركت اعتراضی هر سال به حالت آشكار و یا مخفی در کارخانه‌های مختلف ادامه پیدا کرد.
روز ۸ مارس ۱۹۰۷، مجددا زنان نساجی آمریكا، با خواست ۱۰ ساعت كار روزانه، دست به تظاهرات می‌زنند كه این بار نیز تظاهرات آنها با سركوب پلیس روبرو و به دستگیری بسیاری از زنان منجر می‌شود. در این تظاهرات عده‌ی زیادی از مردان كارگر و زنان طبقات دیگر جامعه نیز شركت می‌كنند. در سال ۱۹۰۸، حزب سوسیالیست آمریكا به تشكیل كمیته ملی زنان برای كمپین حق رای زنان در انتخابات اقدام می‌كند و در مارس همان سال، كارگران زن بافنده سوزنی با خواست ممنوع كردن كار برای كودكان و كسب حق رای زنان در نیویورك تظاهرات می‌كنند. رویدادهای ۸ مارس همان سال سبب گردید كه در سال بعد یعنی سال ۱۹۰۹، این روز به عنوان نخستین روز ملی زنان در آمریكا تثبیت شود.

روزی به نام زن
مراسم ویژه اولین روز جهانی زن در سال ۱۹۱۱ میلادی برگزار شد و به این ترتیب، سال 2014 میلادی، صد و سومین سالروز جهانی زن به شمار می‌رود. موضوع انتخاب روزی مشخص به عنوان روز جهانی زن، از اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی، بین فعالان حوزه زنان مطرح بود. یعنی در دوره‌ای از پیشرفت و در عین حال آشفتگی و تلاطم در جهان صنعتی که با انفجار جمعیت، افزایش زاد و ولد و نیز ظهور ایدئولوژی‌های افراطی همراه بود. تبعیض قانونی یکی از شایع‌ترین انواع خشونت علیه زنان است. خشونت علیه زنان هرگونه عمل خشن مبتنی بر جنسیت است که موجبات آزار یا صدمه جسمی، جنسی یا روانی زن را فراهم آورد.
«کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» در آستانه 8 مارس 2015، این روز را به تمام زنان مبارز و در صحنه و همچنین به مادران رنج‌دیده تبریک می‌گوید؛ به امید روزی که هیچ خشونتی در جهان برای زنان وجود نداشته باشد.
شنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۳ - ۷ مارس ۲۰۱۵