کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار زندانی پس از 8 سال به مرخصی آمد

عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار کردستانی، امروز یکشنبه ۲۷ مهرماه، پس از 8 سال برای نخستین بار به مرخصی آمد.
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار زندانی اهل مریوان، پس از تحمل 8 سال زندان بدون مرخصی، سرانجام امروز یکشنبه 27 مهرماه 1393، به مرخصی خارج از زندان آمد و با خانواده‌اش در بیرون از زندان ملاقات کرد.
گفته می‌شود مسوولان زندان و مقامات قضایی بارها با درخواست مرخصی خارج از زندان این روزنامه‌نگار کُرد مخالفت کرده بودند.
علاوه بر این پیش‌تر مقامات قضایی و امنیتی حکومت اسلامی ایران در استان کُردستان، وی را از ملاقات حضوری قانونی با خانواده و همچنین مداوای پزشکی در خارج از زندان محروم کرده‌ بودند.
عدنان حسن‌پور در تاریخ 5 بهمن‌ماە 1385 بازداشت و پس از تحمل چندین ماه حبس انفرادی در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج، در تاریخ 22 خردادماه 86 در دادگاه انقلاب شهر مریوان یه صورت غیر علنی محاکمه و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محارب شناخته شده و به مجازات اعدام محکوم شد که حکم صادره در تاریخ 26 تیرماه 86 به یکی از وکلای وی ابلاغ شد. این حکم پس از گذشت سه ماه در شعبه 32 دیوان عالی کشور بررسی و در نهایت ناباوری تایید شد.
گفتنی است بلافاصله پس از تایید حکم اعدام حسن‌پور، وکلای وی "صالح نیک‌بخت" و "سیروان هوشمندی" با درخواست اعاده دادرسی پرونده را دوباره به دیوان عالی برگشت داده و نهایتاً این بار در شعبه‌ی دیگری از دیوان عالی حکم اعدام لغو گردید. پس از اعلام عدم صلاحیت دادگاه و قاضی قبلی از سوی وکلا، این بار در دادگاه انقلاب شهرستان سنندج در دو نوبت (16 شهریورماه و 11 بهمن‌ماه 87) و باز به صورت غیر علنی محاکمه شد و به تحمل 31 سال حبس تعزیری محکوم گردید که این حکم با اعتراض وکلا در دادگاه تجدیدنظر به 16 سال تقلیل یافت.
این روزنامه‌نگار زندانی هم‌اکنون در زندان مریوان شهر زادگاه خود، دوران محکومیتش را سپری می‌کند.
یکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹ اکتبر ۲۰۱۴