کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

بلاتکلیفی سیروان و شیرزاد حسین پناهی بعد از سه ماه بازداشت

با گذشت سه ماه از دستگیری سیروان و شیرزاد حسین پناهی و ۵۰ روز بی‌خبری در اداره اطلاعات سنندج و قروه ٬ هم اکنون این دو عضو خانواده حسین پناهی در زندان قروه در بلاتکیفی و بدونه هیچ گونه حکمی بسر میبرند.
بنا به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، سیروان و شیرزاد حسین پناهی این دو عضو بازداشتی خانواده زندانی سیاسی کرد انور حسین پناهی هستند که با گذشت مدت طولانی از دوران بازداشت آنها ، ولی همچنان بلاتکلیف در زندان قروه نگهداری میشوند.
سیروان حسین پناهی فعال مدنی و خواهرزاده انور حسین پناهی زندانی سیاسی- مدنی کرد است که در روز چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ توسط نیروهای لباس شخصی وزارت اطلاعات در منزل پدرش در روستایی قروچای از توابع شهرستان دهگلان دستگیر شد. بعد از ۵۰ روز بی‌خبری از سیروان حسین پناهی سرانجام روز سه شنبه ۸ بهمن ماه٬ این فعال مدنی کرد به همراه شیرزاد حسین پناهی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به زندان قروه منتقل شدند.
سیروان حسین پناهی در هنگام بازداشت از ناحیهٔ بازو شدیداً مورد آسیب قرار گرفته و به گفته یکی از شاهدان احتمالا شکسته است و نیروهای امنیتی اقدام به تفتیش منزل و ضبط وسایل موجود کرده‌اند.
شیرزاد حسین پناهی دیگر عضو بازداشتی این خانواده که از نزدیکان انور حسین پناهی و اوهم اهل روستای «قوروچای» از توابع دهگلان در استان کردستان روز ـ چهارشنبه 11 بهمن ۱۳۹۱ ـ توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت و به اداره اطلاعات شهر سنندج انتقال یافت .
وی هم همراه با سیروان به بعد از مدتها و تحمل سخت ترین فشار و شنکنجه های وزارت اطلاعات به زندان شهر قروه منتقل شد.
خانواده حسین‌پناهی در روستایی به نام "قروچای" از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان زندگی می‌کنند. این روستا که بیش ۱۲۰۰ خانوار و نزدیک و بیش ۶ هزار نفر ساکن این روستا هستند که اکثر آنها از بستگان حسین پناهی به شمار می آیند.

انور حسین پناهی که پسر بزرگ این خانواده و از فعالان مدنی و سیاسی و از معتمدین منطقه دهگلان بشمار می‌رود، در تاریخ ۱۳۸۶/۸/۱۵ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و مدت ۶ ماه را در بی‌خبری مطلق در اداره اطلاعات قروه بسر برد. این زندانی سیاسی کرد در اواخر بهار سال ۱۳۸۷ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه و همکاری با یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم شد که پس از اعتراض‌ سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم اعدام وی به ۶ سال زندان تقلیل پیدا کرد.
گفتنی است که طی سالهای اخیر، و بعد از دستگیری آقای انور حسین پناهی، تعداد زیادی از افراد خانواده حسین پناهی بطور جداگانه و به بهانه‌های مختلف، مورد احضار٬ بازداشت و تهدید قرار گرفته‌اند.