کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

موج جدید دستگیریها و تشدید فشار علیه کردستان

دستگاه سرکوب نظام اسلامی ایران در حرکت نو و برای سرپوش گذاشتن و نفس گیر این نظام پوسیده ،

باز هم در کردستان بیدار و مقاوم شروع به سرکوب و موج جدیدی از دستگیری فعالان و روزنامه نگاران کرد نموده است.

در این دو ماه اخیر بنا به آمار رسمی بیش از 50 فعال سیاسی و مدنی کرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند. طي روزهاي اخير موج جديدي از دستگيري و بازداشت افراد به ويژه در شهر مهاباد ، پاوه ، سنندج و ... آغاز شده است.

هدف رژیم جمهوری اسلامی در کردستان با بازداشت هاي بي رويه فعالان کرد ، مسائلي چون مجاز نبودن دستگيري ها و بازداشت هاي خودسرانه، مطلع نبودن دستگيرشدگان از اتهامات انتسابي، و طولانی نگه داشتن این افراد در سلولهای اداره اطلاعات فشار را افزایش نمونده و با صدور حکم های تازه اعدام و فشار بر زندانیان سیاسی و مدنی کرد و آزار و اذیت خانواده های آنها، سرکوب را تجدید نموده است.

بنا به گزارش منابع خبری تنها در یک هفته اخیر بیش از 15 تن از فعالان و شهروندان کرد دستگیر و روانه بازداشتگاهای اداره اطلاعات شدند ، تنها در شهر پاوه و در چند روز اخیر 12 نفر دستگیر شده اند و در مهاباد و سنندج نیز 6 تن از فعالان و روزنامه نگاران کرد دستگیر شدند که از همه مهمتر دستگیری بدونه دلیل آقای خسرو و مسعود کردپور دو روزنامه نگار کرد موج جدید نقض "آشکار" حقوق اولیه شهروندان و فعالان کرد است.

از طرفی دیگر تاکنون پیگیریهای خانواده های بسیاری از این بازداشت شدگان در نهادهای امنیتی، برای مشخص شدن دلایل بازداشت و محل نگهداری آنان بی نتیجه مانده است.

فشار، سرکوب و بگیر و ببند و شکنجه­ی فعالین کرد در نظام جمهوری اسلامی اصلا پدیده­ تازه­ای نیست و به درازای عمر این رژیم وجود داشته است. اما تشدید این نوع فشارها بر فعالین کرد در اوضاع سیاسی کنونی، در اصل یک حمله بازدارنده است که ریشه در موقعیت بحرانی رژیم اسلامی دارد.

رژیم جمهوری اسلامی با بگیر و ببند فعالین کرد و اعمال فشار بر آنها می­خواهد چنان فعالین و پیشروان جنبش آزادی خواهی را در موقعیت دفاعی قرار دهد که مجال فکر کردن و برنامه ریزی برای مقابله با این تعرض گسترده به حقوق شهروندان کرد را از آنها سلب کند.

در شرایط کنونی مبارزه برای لغو مجازات اعدام و دفاع از زندانیان سیاسی امری است که همواره و در هر شرایطی بایستی دنبال شود، اهمیت این مبارزه در شرایط کنونی که رژیم آشکارا اهداف سیاسی ضدمردمی مشخصی را هم از گسترش موج اعدام ها و هم موج بازداشت های تازه تعقیب می کند، دو چندان ضروری می شود. روشن است که اعدام زندانیان سیاسی و دستگیرهای فعالان سیاسی ابزاری برای بقای رژیم و حفظ مناسبات ظالمانه موجود و رویاروئی آشکار با مبارزات آزادیخواهنه و رهائی بخش در این جامعه است و هدف رژیم از این لحاظ روشن است. ازاینرو باید یکصدا از کلیه نهادهای فوق و مجامع بین امللی خواهان مداخله موثر و فعال و فوری باشیم زیرا جان ، مال و امنیت زندانیان سیاسی و مدنی کرد در خطر جدی میباشد. و از تمامی انسانهای آزاده و مجامع بین المللی بخواهیم که در مقطع حساس کنونی از زندانیان سیاسی ومدنی کرد دفاع کرده و مانع از وقوع هر فاجعه وتراژدی دیگری شوند.

امجد حسین پناهی