کوردی
English

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
که‌مپه‌ینی به‌رگری له‌ به‌ندکراوانی سیاسی و مه‌ده‌نی
Compagin In Defense of Civil & political Prisoners

خانە: اخبار زندانها: بیانیه: مقالە: مصاحبه: بازداشتی ها: دربارە ما: تماس

عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار زندانی به زندان مریوان منتقل شد

عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار زندانی کُرد، امروز از زندان مرکزی سنندج به زندان مریوان منتقل شد.
بنا به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز پنج‌شنبه 3 بهمن‌ماه 92 عدنان حسن‌پور روزنامه‌نگار زندانیف از زندان مرکزی سنندج به زندان مریوان منتقل شد.
برادر این روزنامه نگار زندانی در این باره گفت: "عدنان امروز به زندان مریوان منتقل شده است و به نظر می‌رسد که نگهداری وی در این زندان به طور موقت خواهد بود."
انتقال این روزنامه‌نگار در حالی صورت می‌گیرد که مقامات قضایی و امنیتی حکومت اسلامی ایران در استان کُردستان، علاوه بر اینکه همچنان از موافقت با مرخصی وی ممانعت می‌کنند، وی را از ملاقات حضوری قانونی با خانواده و همچنین مداوای پزشکی در خارج از زندان محروم کرده‌ بودند.
عدنان حسن‌پور در تاریخ 5 بهمن‌ماە 1385 بازداشت و پس از تحمل چندین ماه حبس انفرادی در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج، در تاریخ 22 خردادماه 86 در دادگاه انقلاب شهر مریوان یه صورت غیر علنی محاکمه و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محارب شناخته شده و به مجازات اعدام محکوم شد که حکم صادره در تاریخ 26 تیرماه 86 به یکی از وکلای وی ابلاغ شد. این حکم پس از گذشت سه ماه در شعبه 32 دیوان عالی کشور بررسی و در نهایت ناباوری تایید شد.
گفتنی است بلافاصله پس از تایید حکم اعدام حسن‌پور، وکلای وی "صالح نیک‌بخت" و "سیروان هوشمندی" با درخواست اعاده دادرسی پرونده را دوباره به دیوان عالی برگشت داده و نهایتاً این بار در شعبه‌ی دیگری از دیوان عالی حکم اعدام لغو گردید. پس از اعلام عدم صلاحیت دادگاه و قاضی قبلی از سوی وکلا، این بار در دادگاه انقلاب شهرستان سنندج در دو نوبت (16 شهریورماه و 11 بهمن‌ماه 87) و باز به صورت غیر علنی محاکمه شد و به تحمل 31 سال حبس تعزیری محکوم گردید که این حکم با اعتراض وکلا در دادگاه تجدیدنظر به 16 سال تقلیل یافت.