آزادی هادی حیدری کارتونیست و روزنامه‌نگار از زندان اوین

«هادی حیدری» روزنامه‌نگار و کارتونیست، پس از اتمام دوران حبس خود از زندان «اوین» آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این کارتونیست زندانی پس از تحمل ۱۶۳ روز حبس، دیروز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، از زندان اوین آزاد شد.

او بعدازظهر دوشنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۴، با حضور ماموران امنیتی در دفتر روزنامه «شهروند» جهت اجرای حکمی که دادگاه انقلاب پیش‌تر در سال ۱۳۹۱ برای او صادر کرده بود دستگیر شد و در ۳۰ آبان‌ماه، به بند ۸ زندان اوین منتقل شد.

این روزنامه‌نگار و کاریکاتوریست، در ۵ مهرماه ١٣٩١، در پی انتشار کاریکاتوری در روزنامه «شرق»، از سوی دادسرا احضار و پس از بازجویی با قید کفالت آزاد شد. بعدها حکم دادگاه انقلاب براساس اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار کاریکاتور در مطبوعات” برای او صادر شد.

این عضو شورای مرکزی «حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی»، پیش‌تر در ۳۰ مهرماه ۱۳۸۸، بازداشت و به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل و در ۱۸ آبان‌ماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شد.

پروانه فعالیت «حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی» از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۸۹، به اتهام “اقدامات خلاف قانون اساسی، قوانین موضوعه و خلاف اساسنامه و مرامنامه توسط حزب مشارکت” توقیف و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی «ابوالقاسم صلواتی» روز ۲۰ مردادماه ۱۳۸۹، حکم انحلال حزب مشارکت را صادر کرد.

«هادی حیدری» سابقه کار در روزنامه‌های اصلاح‌طلب «نوروز»، «شرق»، «جامعه»، «نشاط»، «عصر آزادگان»، «آفتاب امروز»، «بهار» و چندین روزنامه دیگر را در کارنامه کاری‌اش دارد.

«هادی حیدری» دیگر بار در ۲۷ آذرماه ۱۳۸۹، پس از احضار به دادگاه بازداشت و در ۵ دی‌ماه ۱۳۸۹، با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این کارتونیست در فاصله‌ سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ به عنوان سردبیر، مجله‌ کمیک استریپ «جدید» را مدیریت کرد. او از سال ۱۳۸۹به عنوان دبیر سرویس طرح و کاریکاتور روزنامه «شرق» با این روزنامه همکاری داشته است. او همچنین از اعضا شورای دبیران ماهنامه طنز «خط خطی» است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل