به مناسبت یکسالگی دوسیه‌ی رامین حسین پناهی/ رامین امروزه به یک نماد تبدیل شده او متعلق به همه ی ملت است

حسین احمدی نیاز

 دقیقا یک سال پیش بود که رامین حسین پناهی بصورت بیهوش، مصدوم و مجروح دستگیر می شود، در دیدار و ملاقات اخیر که با انور حسین پناهی،برادر بزرگ اوداشتم. رامین جزییات دیگری از آن روز را بیان کرد. رامین معتقد بود که حامد نیز مجروح بوده است.

رامین به علت شدت مصدومیت، بیهوش می‌شود و پس از مدتی در بیمارستان بهوش می‌آید. روند درمان او در زندان ادامه پیدا می کند اما هم زمان بازجویی از او نیز آغاز می شود. وضعیت روحی دردناکی بر او مستولی می شود،دوستانش جانشان را از دست داده و بازجویی در سلول انفرادی با رنج مصدومیت، وضعیت دردناکی برای او ایجاد کرده است .

رامین همواره مخالف خشونت و جنگ بوده و همیشه در این یکسال از صلح ،همزیستی ،آرامش و صداقت صحبت کرده است، در بیشتر دیدارهایمان ،مادرش ،دایه شریفه یا کاک انور ،حضور داشته و هر هفته دیداری با او داشته ام ،او همواره قوی،ن ستوه و استوار بوده است. هرگز اهل دروغ و فریب و نیرنگ نبوده و همیشه از اینکه قایل به دموکراسی ،حقوق بشر و کرامت انسانی است و در این راه تلاش می کند خرسند بوده است.

رامین در جلسه  رسیدگی شاهد دفاع اینجانب بود که مستند به چند اصل ١- مسلح نبودن ٢- عدم تیر اندازی ٣- شکنجه شدن و فقدان اثر اقرار حاصل از شکنجه ۴- اصل بر بی گناهی ۵- ضرورت وجود اصل برابری سلاح ها در دادرسی عادلانه و منصفانه، بوده است .

رامین حسین پناهی بناحق به اتهام بغی، محکوم به اعدام گردید.به رای اعتراض شد اما در کمال تعجب ظرف یک ماه آن هم در ایام تعطیلات نوروز حکم اعدام او ابرام گردید.دست هایی خارج از قدرت حقوقی و قانونی در کار بودند تا این امر صورت گیرد، در دیوان عالی کشور وفق ماده ۴٧۴ در مقام اعاده دادرسی بر آمدم اما متعجبانه ظرف کمتر از حداقل زمانی بدون مطالبه اصل پرونده، اعاده دادرسی رد شد.

پرونده به سمت اجرا رفته است، در این مدت فشارها در داخل و خارج زیاد شده، بسیاری همراه رامین و دایه شریفه و اینجانب بوده، چندین بیانیه امضا شده و تمام اینها نشان می دهد که رامین تنها نیست امروزه افکار عمومی و جدان‌های بیدار خواستار نجات رامین هستند.اعدام نسخه ای منسوخ است و راهکاری نادرست و غلط در برخورد با مشکلات است.رامین خودش بهم گفت ما محصول تبعیض، نابرابری، فقر و ستم هستیم. در این چهل سال، اعدام و برخورد خشن با مخالفین و معترضین راهکاری غلط بوده است. رامین امروزه به یک نماد تبدیل شده است او متعلق به همه ملت است.

رامین در دیدارهایش خواستار عدالت بوده و بر پایبندی به صلح ،حقوق بشر و کرامت انسانی و دوری جستن از دروغ تاکید داشت. او ناراحت از بودن در زندان نیست بلکه ناراحت نگرانی پدر و مادرش از طی مسافت روزانه‌ی روستا و زندان است.

رامین در این یکسال از لحاظ روحی و روانی بسیار قوی بوده است اما از منظر فیزیکی کلیه درد امانش را بریده و خواستار درمان بوده است که پیگیری لازم را انجام داده‌ایم و حتی در پست اخیر اینستاگرام و فیسبوکم این کلیه درد را بیان کردم. اکنون رامین با میلیون‌ها انسان آزادیخواه و حق طلب در تعامل است او به افق می نگرد که زندان سنندج به کتابخانه تبدیل شود و هرگز حکم اعدامی صادر نشود.

گفتنی است، رامین حسین پناهى فعال سیاسی در تاریخ ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.

در مورخ ٢٧ اردیبهشت ٩٧ پس از مراجعه  حسین احمدی نیاز وکیل پرونده رامین حسین پناهی جهت اطلاع از دریافت آخرین وضعیت حقوقی موکلش به وی اعلام شده که پرونده رامین حسین پناهی از شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور برگشته و جهت اجرای حکم به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شده است.

در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرده و وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده بود.

در همین رابطه تاکنون چندین هزار نفر از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین بالغ بر ۳۲ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین پناهی شده‌اند. همچنین ۲۴ نهاد فعال مدنی و حقوق بشری با انتشار بیانیه‌ای خواهان لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل هم با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است. این سازمان تاکید کرده است مقامات امنیتی و قضایی در اقدامی تلافی‌جویانه رامین حسین‌پناهی را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و محکومیت و مجازات او مغایر با قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل