نوشتاری از امجد حسین‌پناهی در سال‌روز مرگ مشکوک برادرش اشرف

امجد حسین پناهی-ده سال گذشت ولی برای خانواده ما کماکان چیزی عوض نشده، ده سال پیش در چنین روزی انور برادر بزرگمان حکم اعدام داشت، رامین و افشین در بازداشت اداره اطلاعات قروه بودند و اشرف هم به طرز مشکوکی ترور شد.

بعد از ده سال؛ افشین با حکم هشت سال و نیم در زندان و «رامین فرزند کوچک خانواده هم اعدام شده است»

بله، ده سال از کشته شدن اشرف، برادرمان گذشت، پرونده به‌دستور وزارت اطلاعات به بایگانی سپرده شد، ولی کماکان از نظر خانواده ما این پرونده باز است.

پروژه “مرگ خاموش” مخالفان یا منتقدان، چیز تازه و عجیبی نیست. این پروژه خیلی از خانوادەها را داغدار کرد و متاسفانه خانواده ما هم خارج از این پروژه نبودند.

ده سال پیش در چنین روزی برادرمان ” اشرف حسین‌پناهی” توسط نیروهای وابسته به «وزارت اطلاعات» به طرز مشکوکی ترور شد.

در آن زمان پسر بزرگ خانواده ما ” انور حسین پناهی” در دادگاهی چهار دقیقەی به اتهام «محاربه و اقدام علیه امنیت ملی» به اعدام محکوم شده بود.

اشرف که خود از فعالین سیاسی و مدنی و حقوق بشری بود، وی که در حمایت از زندانیان کار می‌کرد و عضو کمیته دفاع از اعتصاب کنندگان زندانیان سنندج بود، از طرفی دیگر پیگیر پرونده انور و دیگر زندانیان می‌شد، در این میان چند بار تلفنی و دو بار هم حضوری از طرف “وزارت اطلاعات” تهدید می‌شود که نباید فعال باشد.
ماموران وزارت اطلاعات برای دو بار به خانەمان می آیند و به پدرم می‌گویند به اشرف بگویید دست از مصاحبه و کارهایش بردارد وگرنه او را می‌گیریم.

در غروب ۱۳۸۷/۷/۶ شمسی هنگامی که ” اشرف” با امضاء بالغ بر ۵هزار نفری از معتمدین منطقه و اسنادی مبنی بر بی‌گناهی “انور” راهی تهران میشود و می خواست پیش وکلای “انور” برود. توسط یکی از ماشین‌های مخفی وزارت اطلاعات زیر گرفته می‌شود و بعد از آن در اثر ضربه مغزی کشته می‌شود.

ساعت ٩ صبح روز جمعه روز ۱۳۸۷/۷/٧ خانوادەام توسط یکی از پرسنل بیمارستان سنندج مطلع می‌شوند که او تصادف کرده و در بیمارستان بستری است.

پزشک قانونی بیمارستان تشخیص می‌دهد کە برادرم اشرف دچار ضربه مغزی شده است و متاسفانە این چنین شد که جانش را از دست داد.

بعد از این ماجرا یک هیات فرمالیته از طرف اداره آگاهی می‌آید و یک تحقیقی می‌کند اما هیچ نتیجەای نداشت و معلوم نکردند که مسئول کشته شدن وی کیست و یا اصلا چطوری به قتل رسیده است.

هر چند در پی این ترور ، اعتراضی وسیع از طرف فعالین حقوق بشری و مدنی در کردستان ایران ایجاد شد. اما هیچگاه به این پرونده رسیدگی نشد.

«امجد حسین‌پناهی»

امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر ساکن آلمان در ماه‌های اخیر تلاش‌ و پیگیری‌ مجدانه‌ای جهت توقف حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام‌های رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی، صورت داد، اما نهایتا حکم اعدام این سه زندانی سیاسی سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور۹۷ در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران اجرا شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران، مراسمی با شعار «نه به اعدام، آری به زندگی» و یادمانی را «به یاد جان‌باختگان راه آزادی زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی» و با بزرگداشت یاد و خدمات «اقبال مرادی» عضو ترور شده کمپین، شنبه ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸ ( ۲۴ شهریورماه ۹۷)، در سالن عمومی کتابخانه هگارد در شهر پلینو، ایالت تگزاس آمریکا برگزار کرد که ویدئوهای مربوط به آن‌را می‌توانید از اینجا دنبال کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل