رویا صغیری با رای دیوان عالی کشور از زندان تبریز آزاد شد

رویا صغیری، دانشجوی ساکن تبریز که در اعتراضات دی‌ماه ۹۶، توسط نیروهای امنیتی بازدشت و از سوی دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری تبریز به احکام زندان و شلاق محکوم شده بود، امروز چهارشنبه با رای دیوان عالی کشور از زندان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، رویا صغیری، دانشجوی ساکن تبریز که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری تبریز به ۲۳ ماه زندان و  یکسال حبس تعلیقی و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، با رای دیوان عالی کشور و قبول اعاده دادرسی از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

این دانشجوی بازداشت شده در اعتراضات دی‌ماه ۹۶، روز سوم شهریورماه، جهت تحمل حبس خود را به زندان تبریز معرفی کرد.

رویا صغیری در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری” محاکمه و از بابت تبلیغ علیه نظام  به ۸ ماه حبس تعزیری و از بابت توهین به رهبری نیز به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم بعدا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

لازم به ذکر است که وی در پرونده‌ای دیگر و از سوی شعبه ۱۰۳  دادگاه کیفری تبریز نیز به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” و “ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی از طریق برداشتن روسری خود در خیابان” به یک سال حبس تعلیقی و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات طی روزهای نهم تا چهاردهم دی ماه، بیش از چهل تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوران مبارزات انتخاباتی اش گفت قرار است دانشگاه را به جای امنیتی کردن، برای استاد و دانشجو امن کند، روحانی در مراسم معرفی وزیر آموزش و پرورش جدیدش به مجلس در هفتم آبان ۱۳۹۶ نیز دوباره بر دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی تاکید کرد و گفت:‌«هر چه در انتخابات ۹۲ و ۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان رییس‌جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد.»

در اعتراضات دی‌ماه، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

خانم صغیری، در تاریخ ۳ شهریورماه سال جاری جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان تبریز منتقل شده بود

هرانا پیشتر در تاریخ ۲۰ تیرماه سال جاری از تائید حکم ۲۳ ماه حبس تعزیری وی در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی خبر داده بود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل