محکومیت یک شهروند بهایی به ۱۱ سال زندان

یک شهروند بهایی به نام «یکتا فهندژ سعدی» از سوی دادگاه انقلاب شیراز به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهایی ساکن شیراز از سوی دادگاه انقلاب این شهر به تحمل ۱۱ سال زندان محکوم شد.

این شهروند بهایی سه پرونده در دادگاه انقلاب شیراز دارد که در پرونده دوم خود به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

یکتا فهندژ سعدی در سال ۱۳۹۰ از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت” در بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز به مدت ۸۲ در بازداشت بوده است؛ اوپس از طی کردن مراحل دادرسی در دادگاه تجدید نظر از کلیه اتهامات وارده تبرئه شده است.

این شهروند بهایی مجددا در سال ۱۳۹۲  از بابت اتهامات قبلی خود بازداشت و پس از سپری کردن ۵۶ روز بازداشت نهایتا به ۵ سال حبس محکوم شد که حکم صادره در دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی تقلیل یافت.

خانم فهندژ سعدی پس از سپری کردن ۷۴ روز از دوران محکومیت خود در زندان عادل آباد شیراز به دلیل نقض حکم در دیوان عالی به جهت بررسی مجدد پرونده در شعبه ای هم عرض موقتا آزاد شد. او نهایتا با طی کردن مراحل دادرسی در این پرونده(دوم)، هم اکنون در شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز به ریاست «قاضی محمد مجتبی رودیجانی» به ۱۱سال حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین این شهروند بهایی در تیر ماه ۱۳۹۵ برای بار سوم به همان اتهامات قبلی توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و مدت ۸۱ روز را به صورت انفرادی گذرانده است که این پرونده فعلا در دادسرای انقلاب شیراز مورد بررسی است.

منزل شخصی یکتا فهندژ سعدی برای آخرین بار در تاریخ ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته و وسایل شخصی او نیز از سوی ماموران امنیتی ضبط شده است.

گفتنی است، در حکم اخیر که از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز شده، دستور ضبط کلیه وسایل شخصی او به نفع دولت صادر شده است.

آزار سیستماتیک شهروندان بهایی در کشور، طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

پیش‌تر، مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان گفته‌بود: «بازداشت‌های دسته جمعی و گسترده‌ای علیه بهاییان در کشور صورت گرفته و در هفته‌های اخیر دست‌کم صد نفر بازداشت‌ شده‌اند و در ادامه بازداشت و آزار سیستماتیک شهروندان بهایی در کشور، طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر، شاهد افزایش موج بازداشت‌ها بوده‌ایم.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

مطالب مرتبط:

• مرتضی اسماعیل‌پور: “نزدیک به صد شهروند بهایی طی ماه‌های اخیر بازداشت شده‌اند”
• وضعیت نامناسب جسمانی علی احمدی، شهروند بهایی در بازداشتگاه اطلاعات
• دو شهروند بهایی در کرج بازداشت شدند
نقض سیتماتیک حقوق شهروندان بهایی در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل