سپیده قلیان آزاد شد

سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان اعتراضات کارگران هفت‌تپه بازداشت شده بود، ظهر روز جاری با تامین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ظهر امروز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۹۷، سپیده قلیان، فعال مدنی اهل اهواز و از بازداشت‌شدگان اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی پیش‌تر در گزارشی به وضعیت نامناسب سپیده قلیان، فعال مدنی که در اعتراضات موسوم به هفت‌تپه در اهواز بازداشت‌شده‌ و در انفرادی و تحت بازجویی‌های مکرر به‌سر می‌برد، اشاره کرده‌بود.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان ۱۳۹۷ با راهپیمایی‌های پیاپی در سطح شهر و تجمع در مقابل فرمانداری شوش، خواستار واگذاری این شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه خود شده‌اند.

تا کنون شمار زیادی فعالان حقوق بشر و نهادهای مختلف بیانیه‌هایی مبنی بر درخواست آزادی بازداشت‌شدگان و در حمایت از اعتراضات این کارگران منتشر کرده‌اند.

از جمله می‌توان به بیانیه کانون نویسندگان ایران و انجمن صنفی معلمان تهران و همینطور بیانیه ۲۵ وکیل دادگستری اشاره‌کرد.

کارگران معترض تاکید دارند که تنها دو راه برای حل این بحران پیش رو است: “نخست اینکه هفت تپه باید به شیوه خودگردانی کارگری اداره شود، یا اگر دولت آن‌را اداره کند باید همه امور زیر نظر شورای کارگری باشد”.

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه از ۱۴ آبان امسال، پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی مبنی بر متواری یا دستگیر شدن مالکان خصوصی نیشکر هفت‌تپه منتشر شد.

مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار شد و از زمان واگذاری این مجتمع کارگران بیش از ۳۰۰ بار تجمع و اعتصاب کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل