سرما در ارتفاعات مرزی جان یک کولبر را گرفت

سالار تنهایی، کولبر کُرد اهل جوانرود،  روز گذشته براثر سرما و ایست قلبی در ارتفاعات مرزی جان باخت.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،  روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷، سالار تنهایی، کولبر ۳۲ ساله اهل جوانرود براثر سرما و ایست قلبی در منطقه مرزی نوسود جان خود را از دست داد.

سه شنبه هفته گذشته نیز، زانیار عزیززاده، کولبر کُرد اهل پیرانشهر بر اثر سرما در منطقه مرزی آلانه پیرانشهر جان باخته بود.

به گزارش منابع محلی، این کولبر جوان به دلیل گم کردن مسیر  راه در تاریکی شب و به علت سرمای شدید در آن منطقه جان‌باخته است.

در موردی مشابه دیگر شامگاه جمعه ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷،  مظفر حسینی از  اهالی روستای گسیان در ارومیه  براثر سرمازدگی در ارتفاعات دالامپر در مرز ارومیه جان خود را از دست داد.

«کولبر» به افرادی اطلاق می‌شود که به دلیل فقدان اشتغال و مشکلات گسترده اقتصادی در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزدی ناچیز اقدام به حمل کالا از ایران به عراق و برعکس از نقاط «غیررسمی‌ گمرکی» می‌کنند. کالاهایی که از ایران به آن طرف مرزها توسط کولبران منتقل می شود انواع سوخت چون گالن‌های بنزین و گازویییل، خشکبار و برخی تولیدات داخلی است اما آنچه کولبران به ایران منتقل می‌کنند بیشتر «لوازم خانگی» از جمله تلویزیون و یخچال و برخی کالاهای خارجی دیگر است.

شلیک مرزبانان به کولبران، انفجار مین، پرت شدن از کوه، بهمن و یخبندان، سیل و سایر حوادث طبیعی از جمله خطراتی است که کولبران را تهدید می‌کند.

آمار دقیقی از کولبران توسط نهادهای مسئول اعلام نشده است اما به گفته رسول خضری نماینده سردشت در مجلس شورای اسلامی «در منطقه سردشت و پیرانشهر ٨ تا ۱۰‌ هزار نفر برای تأمین معاش خود به‌عنوان کولبر کار می‌کنند.» سه استان کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در نوار مرزی ایران با عراق و ترکیه محل اصلی فعالیت کولبرها است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل