علی احمدی شهروند بهایی با سپردن وثیقه آزاد شد

علی احمدی، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر با سپردن وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز جاری چهارشنبه ۱۲ دی‌ماه، علی احمدی، شهروند بهایی ساکن قائم‌شهر که صبح روز سه‌شنبه ۲۹ آبان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌شده‌بود، با سپردن وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادسری آزاد شد.

وضعیت علی احمدی، در طول مدت بازداشت نامناسب گزارش‌شده‌بود و همچنین روز دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام علی احمدی برگزار شده‌بود.

مرتضی اسماعیل پور، فعال حقوق بشر در رابطه با برگزاری دادگاه این شهروند بهایی به کمپین گفته‌بود:«خانواده آقای احمدی پس از مراجعه به دادگاه و صحبت با قاضی مطلع شدند، قرار بازداشت آقای احمدی تمدیدشده است و بدون هیچ توضیحی همسر آقای احمدی از دفتر قاضی به بیرون هدایت شد. علی احمدی به اتهام تبلیغ علیه نظام متهم شده است.»

مأموران امنیتی روز سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ با ورود و بازرسی منزل علی احمدی که گفته می‌شود با توهین و فحاشی همراه بوده است، برخی از لوازم شخصی از قبیل موبایل، کیس کامپیوتر، کتاب وی را ضبط و این شهروند ساکن قائم‌شهر را نیز بازداشت کردند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل