چهار شهروند بهایی در اصفهان جهت اجرای حکم بازداشت شدند

صبح روز گذشته چهار شهروند بهائی بنام‌های منوچهر رحمانی، فرزاد همایونی، سهراب نقی پور و محسن مهرگانی در منزل شخصی خود در اصفهان بازداشت و به زندان منتقل شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز گذشته شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷، چهار شهروند بهایی که از سوی  شعبه اول دادگاه انقلاب مجموعاً به ۱۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم‌شده بودند. جهت اجرای حکم بازداشت شدند. حکم این افراد در شعبه ۲۳ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت عینا تائید شده بود.

مرتضی اسماعیل‌پور فعال حقوق  بشر ضمن تأیید این خبر به کمپین گفت: « محسن مهرگانی، منوچهر رحمانی، فرزاد همایونی و سهراب نقی پور صبح روز شنبه ۱۵ دی جهت تحمل حبس در اصفهان بازداشت شدند. این چهار شهروند بهایی جهت اجرای حکم بازداشت‌شده‌اند که سهراب نقی پور به ۵ سال حبس تعزیری، منوچهر رحمانی ۳۰ سال و محسن مهرگانی و فرزاد همایونی هر کدام به بیست ماه حبس تعزیری از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب محکوم‌شده اند.»

بازداشت  این چهار شهروندان بهائی در اصفهان در حالی صورت می‌گیرد که طی روزهای گذشته ۹ شهروند بهائیِ بازداشتی در زندان اصفهان به ۴۸ سال حبس تعزیری محکوم‌شده‌اند.

حکم  زندان ۹ شهروند بهائی بازداشت شده در بهارستان اصفهان که مهرماه سال جاری از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به احکام زندان محکوم شده بودند، در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

بر اساس حکم صادره در دادگاه بدوی، “افشین بلبلان، سهام آرمین، میلاد داوردان، فرهنگ صهبا و انوش راینه” هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و “بهاره زینی (سبحانیان)، فوژان رشیدی و سپیده روحانی” هر کدام به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

علی ثانی دیگر هم‌پرونده‌ای این ۸ شهروند بهایی است که همزمان با این شهروندان بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب استان اصفهان به اتهام «عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی» به تحمل ۵ سال و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ آیین بهایی» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود؛ او علاوه بر ۶ سال حبس طبق این حکم به مدت ۵ سال نیز از حرفه فروش و کرایه محصولات فرهنگی محروم شده است؛ آقای ثانی پیش از بازداشت به فروش محصولات فرهنگی مشغول بوده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل