دادگاه فاروق ایزدی‌نیا شهروند بهایی ساکن تهران برگزار شد

دادگاه فاروق ایزدی‌نیا شهروند بهایی ساکن تهران هفته گذشته برگزار شد.

بنا به گفته مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان، این شهروند بهایی ساکن تهران پیش‌تر در روز ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ بازداشت و هشتم اسفندماه همان سال با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد شده‌بود.

این شهروند بهایی، هفته گذشته در دادگاه انقلاب تهران با اتهام “تبلیغ علیه حکومت” محاکمه شده‌است.

گزارش شده ماموران امنیتی در زمان بازداشت آقای ایزدی‌نیا، منزلش را مورد تفتیش قرار داده و کتاب‌های این مترجم، پژوهشگر و محقق را ضبط کرده‌بودند.

فاروق ایزدی‌نیا پیش‌تر، دو بار به مدتی طولانی به دلیل باورمند بودن به آیین بهایی‌ات زندانی شده‌بود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

اعضای آیین بهایی در ایران بزرگترین گروه اقلیت مذهبی غیرمسلمان در ایران را تشکیل می‌دهند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با بهاییان تشدید شده است و شامل تخریب قبرستان‌های آنان، دستگیری‌های خودسرانه، حمله به منازل، ضبط اموال، اخراج از کار، و سلب حقوق مدنی اساسی از آنها شده است. جوانان بهایی ایرانی همچنان از حق تحصیلات دانشگاهی محرومند و هر دانشگاهی که دانشجویان بهایی در آن مشغول به تحصیل باشند وادار به اخراج آنها می‌شود. متخصصین بهایی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند و به دلیل اعتقاداتشان از جانب شرکت‌های خصوصی مورد تبعیض قرار می‌گیرند. حتی کسانی که از آنها دفاع می‌کنند نیز مورد حمله قرار می‌گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل