پویا تبیانیان، شهروند بهایی از زندان آزاد شد

پویا تبیانیان، شهروند بهایی، با پایان دوران محکومیت از زندان سمنان آزاد شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز جاری شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷، پویا تبیانیان، از شهروندان بهایی، با پایان دوران محکومیت از زندان مرکزی سمنان آزاد شد.

پویا تبیانیان، به اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”، به شش سال و نیم حبس محکوم شده‌بود و دوم دی‌ماه ۹۱ جهت گذراندن دوران محکومیتش به زندان مرکزی سمنان معرفی شد.

مرتضی اسماعیل‌پور، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بهاییان در صفحه فیس‌بوک خود در خصوص این شهروند بهایی نوشته‌است: “ماموران امنیتی در آذرماه ۸۷ به منزل پدری پویا تبیانیان مراجعه کردند و پس از تفتیش منزل، ‌بخشی از وسایل شخصی او را با خود بردند، سه ماه بعد از آن تفتیش و بازرسی، ‌بازداشت شد.

پویا تبیانیان، ‌شهروند بهایی اهل سمنان، برای دومین بار در اسفندماه سال ۸۹، همراه با شماری از شهروندان بهایی اهل شهرستان سمنان، بازداشت شد. این شهروند بهایی برای سومین بار در خردادماه سال ۹۰ بازهم طعم بازداشت را چشید.

پویا تبیانیان، در فروردین ماه سال ۹۱، در دادگاهی که به ریاست قاضی عین‌الکمال برگزار شد، به اتهامات اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، محاکمه و محکوم شد و حال پس از ۷ سال از زندان سمنان آزاد شد.”

از این شهروند بهایی بیشتر بخوانید.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل