گزارشی از آخرین وضعیت احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر محروم از درمان در گفتگویی با ویدا مهران‌نیا همسر این زندانی محکوم به اعدام

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ گزارشی از آخرین وضعیت این پزشک و پژوهشگر محروم از درمان ارائه داد.

ویدا مهران‌نیا در گفت‌و‌شنودی به رادیو فرهنگ می‌گوید: «با توجه به اینکه همسر من بیشتر از یک سال هست که نیاز به درمان دارد و در طول این مدت به شدت وزن کم کرده و حال او وخیم گزارش شده و در نتیجه آزمایش‌ها مشخص شده کم‌خونی شدید دارد و کمبود گلبول‌های سفید خون او به شدت برایش خطرناک است و باید فورا مورد معاینه و درمان قرار بگیرد، اما تا این لحظه به بهانه‌های واهی او را به بیمارستان منتقل نکرده‌اند».

خانم مهران‌نیا در بخشی از این گفتگو اضافه‌کرد: «او سه سال تمام است که از زندان اوین به مرخصی نیامده و با مرخصی او مخالفت می‌کنند. من امیدوارم که مسئولان قبل از آنکه اتفاقی برای او بیفتد هر چه سریع‌تر با درمان او موافقت کنند.»

مشروح این گفت‌و‌شنود را بشنوید:

https://www.kampain.info/wp-content/uploads/2019/05/20190519vidamehrannia.mp3?_=1

سازمان عفو بین الملل روز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ با انتشار فراخوانی، خواهان اقدام فوری در خصوص وضعیت احمدرضا جلالى، پژوهشگر محبوس در زندان اوین تهران شد که به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.

این نهاد حقوق بشری در متن این فراخوان به وضعیت ناگوار آقای جلالی در زندان و مشکلات سلامتی که برای این پژوهشگر ایرانی سوئدی پیش آمده است اشاره کرده است و از مقامات ایرانى خواسته است که بی‌درنگ به احمدرضا جلالی اجازه دهند که از مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز خود برخوردار شود و به ممانعت از دسترسی به موقع به مراقبت‌های پزشکیِ مقتضی برای اعمال مجازات مضاعف خاتمه دهند.

این سازمان همچنین از مقامات ایرانى درخواست کرده است که مطابق با رای «کارگروه سازمان ملل در زمینه‌ی بازداشت‌های خودسرانه» احمدرضا جلالی را فورا آزاد کرده و به علاوه، تضمین کنند که او از حق جبران خسارت برخوردار باشد.

عفو بین‌الملل در فراخوان فوری خودخواسته است که نامه‌های خود را هرچه زودتر و حداکثر تا ۶ تیر ۱۳۹۷ به دادستان کل تهران، علی القاصی مهر به دفتر دادستانی نبش میدان ۱۵ خرداد تهران، ارسال کنید.

متن کامل این فراخوان را در ادامه بخوانید.

مسئولان زندان اوین پیش از این بارها از اعزام احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر محکوم به اعدام به مراکز درمانی خارج از زندان ممانعت کرده‌اند.

روز یک‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه ۹۷، مسئولان زندان اوین، از اعزام احمدرضا جلالی، “علیرغم هماهنگی‌های قبلی و تعیین وقت ویزیت توسط متخصص خون و سرطان”، برای چندمین بار به بیمارستان جلوگیری کردند.

احمدرضا جلالی، پزشک، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر و روانه زندان اوین شد. او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «فساد فی الارض» از طریق جاسوسی برای دولت متخاصم اسراییل به اعدام محکوم شد. این حکم ۲۹ مهرماه ۹۶ به وکیلش اعلام شد و کمتر از دو ماه پس از آن شعبه یک دیوان عالی کشور نیز این حکم را علیرغم اعتراضات عینا تایید کرد.

این پژوهشگر پیش از بازداشت در پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵، بارها برای شرکت در سمینارها و ورک شاپ‎های علمی و تخصصی به دعوت دانشگاه تهران و هلال احمر به ایران سفر کرده و هیچگاه مشکلی برایش فراهم نشده‎ بود.

در تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ (۹ دسامبر ۲۰۱۸)، ۱۲۱ برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای خواستار رفتار «انسانی و مناسب» و آزادی «سریع» احمد رضا جلالی پزشک و پژوهشگر از زندان شدند.

این برندگان جایزه نوبل در نامه‌ای به غلامعلی خوش‌رو، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در آبان ۹۶ نوشته‌ بودند که آنها نمی‌توانند در مقابل بازداشت و حکم اعدام یک محقق ساکت بمانند. آنها خواستار آزادی احمدرضا جلالی، محقق و پزشک محکوم به اعدام شده‌اند.

احمدرضا جلالی زندانی دوتابعیتی که بیش از یک سال است در زندان اوین بیمار و با کاهش وزن شدیدی مواجه است روز ۲۵ آبان ماه با وخامت حالش به بیمارستان طالقانی منتقل و تحت عمل جراحی از ناحیه شکم قرار گرفت با این حال او سه روز بعد مجددا به زندان بازگشت و با درخواست مرخصی درمانی او پس از عمل جراحی موافقت نشد. در یک سال گذشته بارها مادر و همسر این زندانی با توجه به کاهش عجیب وزنش خواستار انتقال او به بیمارستانی در بیرون از زندان و معاینه کامل پزشکی او شدند با این حال، این موضوع مورد موافقت قرار نگرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل