از وضعیت حسین سپنتا شهروند زرتشتی در زندان اطلاعی در دست نیست

تصویر منتسب به حسین سپنتا زندانی زرتشتی

از وضعیت حسین سپنتا، شهروند زرتشتی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز که اعتصاب غذا کرده‌بود، اطلاعی در دست نیست.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، حسین سپنتا، شهروند زرتشتی زندانی که شش سال از دوران محکومیت خود را سپری کرده‌است و از روز اول اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ به دلیل عدم موافقت با آزادی مشروط و درخواست مرخصی دست به اعتصاب غذا زده‌‌بود، به بند موسوم به «عبرت» که متعلق به اداره اطلاعات شیراز است، منتقل شده و از آن زمان اطلاعی از او در دست نیست.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین گفت: «مسئولان زندان به دلیل تداوم اعتصاب غذای این زندانی او را از بند ۱۴ زندان عادل‌آباد شیراز به بند عبرت منتقل کرده‌اند و از آن زمان همبندان این زندانی اطلاعی از وضعیت او ندارند».

گفته می‌شود، “حیات‌الغیب رییس کل زندان‌های استان فارس در زمان انتقال آقای سپنتا به او گفته، اینجا با اوین فرق دارد و کسی صدای تو را نمی‌شنود. تو را به بند عبرت منتقل می‌کنیم تا همان‌جا بمیری.”

بند «عبرت» که متعلق به اداره اطلاعات شیراز است، محل نگهداری زندانیانی با جرایم خطرناک است.

در این بند زندانیان حق تماس تلفنی ندارند و از ملاقات محروم هستند.

کمپین پیش‌تر از وضعیت وخیم جسمانی او و اعتصاب غذایش گزارشی منتشر کرده‌بود.

مسئولان زندان و مقامات قضایی بارها با درخواست آزادی مشروط و نیز مرخصی او مخالفت کرده‌اند.

همچنین گزارش شده‌است، این زندانی طی ماه‌های اخیر از حق ملاقات نیز محروم بوده‌است.

حسین سپنتا، در سال ۷۹ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط اطلاعات‌ سپاه بازداشت و بر اثر ضربه‌ ناگهانی یکی از بازجو‌ها در جلسه بازجویى از ناحیه قفسه سینه و نخاع دچار آسیب جدی می‌شود، طوری که نیمی از توان حرکتی خود را از دست می‌دهد. وى پس از گذراندن ۶ ماه حبس از زندان در همان سال آزاد شد.

آقای سپنتا بار دیگر در سال ۱۳۹۲ پس از بازگشت از سفرى که به خارج از کشور داشت برای دومین بار توسط اطلاعات‌سپاه دستگیر و در دادگاهی فرمایشی و بدون دسترسی به وکیل، به ۱۳ سال و شش‌ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود و در سال ۹۵ از زندان نظام به زندان عادل‌آباد منتقل می‌شود.

لازم به توضیح است؛ بند ۱۴ زندان عادل‌آباد شیراز به بند زندانیان امنیتی در این زندان معروف است و پیش از این چند زندانی محبوس در این بند با نوشتن نامه ای از شرایط خود در این بند گفته بودند.

مطلب مرتبط:

نامه چند زندانی سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز و مشکلات این زندانیان

از سوی دیگر قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ در  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ که واکنش‌های بسیاری را به همراه‌داشته‌است و جان باختن وحید صیادى نصیرى، زندانی سیاسی محبوس در زندان لنگرود قم به دلیل اعتصاب غذا در آذرماه سال گذشته باعث بروز نگرانی در میان فعالان حقوق بشر در خصوص وضعیت سلامتی آقای سپنتا شده‌است.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل