همایون پرهیزکار توسط دادگاه انقلاب به ۱۶ سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

همایون پرهیزکار، شهروند ساکن نوشهر طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، به ۱۶ سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این شهروند در تیرماه سال جاری توسط مأموران امنیتی در شهر نوشهر، «توأم با خشونت فیزیکی» بازداشت‌شده بود.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، همایون پرهیزکار طی حکمی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، بابت اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به بنیان گذار جمهوری اسلامی و رهبری» به ۱۶ سال و نیم  زندان و به اتهام «توهین به مسئولین نظام» نیز به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بر اساس دادنامه صادره که در تاریخ چهارم دی‌ماه به دست آقای پرهیزکار رسیده است، این شهروند بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به ۷ سال و نیم زندان، به اتهام توهین به مقدسات به ۵ سال و نیم زندان، بابت «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و از بابت اتهام «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبری» به دو سال و نیم زندان و همچنین به اتهام «توهین به مسئولین نظام» به ۷۴ ضربه شلاق محکوم‌شده است که در صورت تأیید نهایی این حکم و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری در مورد وی اجرا خواهد شد.

آقای پرهیزگار ساعت دو بعدازظهر روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸، درحالی‌که به همراه مادرش به‌قصد خرید از منزل خارج‌شده بود در یکی از خیابان‌های مرکز شهر نوشهر، توسط نیروهای امنیتی «توأم با خشونت فیزیکی» بازداشت می‌شود.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین می‌گوید: «آقای پرهیزکار پس از بازداشت توسط مأموران جهت بازرسی به منزل پدری منتقل‌شده و پس از تفهیم اتهام و تأیید قرار بازداشت موقت در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب نوشهر، توسط مأموران امنیتی تحت‌الحفظ به تهران و به بند یک ـ الف اطلاعات سپاه جهت بازجویی منتقل می‌شود.»

این شهروند ساکن نوشهر پس از گذشت ۲۰ روز و در مردادماه سال جاری پس از تفهیم اتهام نهایی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت اوین به ریاست بازپرس نصیری پور، با تأمین وثیقه و به‌صورت موقت آزاد می‌شود.

لازم به توضیح است که یاسین جمالی کسرینه، عطا الله رضایی و امیر پورنگ سرمدی طهرانی، از دیگر «متهمان» این پرونده، در تاریخ ۴ دی ماه ۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ترتیب به ۱۴ سال و نیم، ۸ سال و ۸ سال، زندان محکوم شده بودند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل