رحیم غلامی، شاعر زندانی به مرخصی اعزام شد

rahim gholami-kampain.info

رحیم غلامی، شاعر و نویسنده اردبیلی زندانی با تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنج‌شنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۸، رحیم غلامی، شاعر و نویسنده اردبیلی که از ۲۶ شهریورماه جهت گذراندن دوران محکومیت یک‌ساله خود به زندان اردبیل منتقل شده‌بود، با تودیع قرار کفالت به مرخصی اعزام شد.

پیش‌تربا مرخصی رحیم غلامی، فعال ترک (آذربایجانی) و نویسنده اهل اردبیل که در شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر، با ریاست قاضی «خدادادی» به اتهام “توهین به رهبری” به یک‌سال حبس تعزیری محکوم شده بود، مخالفت شده‌بود.

آقای رحیمی دچار مشکلات تنفسی و بیماری آسم و عفونت کلیه است. تشدید بیماری این فعال ترک (آذربایجانی) در روزهای اخیر، باعث نگرانی از وضعیت وی شده‌بود. پیشتر در روز ۲۵ آذرماه ۱۳۹۸، آقای غلامی بعلت بیهوشی به بهداری زندان منتقل و جهت دریافت اکسیژن چندین ساعت بستری بوده است.

دادگاه آقای غلامی روز دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸، در شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب اردبیل با اتهامات “عضویت در تشکیلات گاماج”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی” برگزار شده بود و حکم دادگاه روز یک‌شنبه ۲۶ خردادماه به وی ابلاغ شده‌است.

یک منبع مطلع به کمپین در خصوص حکم صادر شده برای آقای رحیمی به کمپین گفت: «به علت اینکه دلایلی برای تبلیغ علیه نظام در پرونده موجود نبوده از اتهام تبلیغ تبرئه شد و دوم اینکه دلایلی مبنی بر عضویت در گاماج هم در پرونده موجود نبود و اصلا دلیلی بر وجود چنین تشکیلاتی در ایران نیز وجود ندارد از این اتهام نیز تبرئه شد».

رحیم غلامی، ۱۳ اسفند‌ماه سال ۹۷ در منزل شخصی‌اش بازداشت و روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

پیش‌تر گزارش شده‌بود که مأموران امنیتی، پس از بازداشت آقای غلامی به منزل وی مراجعه کرده و برخی از لوازم شخصی ایشان را از قبیل کتاب و کامپیوتر ضبط کرده‌بودند.

این شاعر و نویسنده پیش‌تر نیز در دی‌ماه ۹۷ طی ابلاغیه کتبی به شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده‌بود.

روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸، رحیم غلامی، شاعر، نویسنده و فعال ترک (آذربایجانی) که حکم یک‌سال حبس تعزیری او در شعبه ۱ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل، از بابت اتهام «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران» تایید شده‌بود، به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

آقای غلامی، قبل‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان بازداشت‌شده بود.

در این پرونده، آقای غلامی در مهرماه ۹۶ به علت نبود دلایل کافی در دادگاه انقلاب شهرستان اهر از اتهامات خود تبرئه شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل