گزارشی از وضعیت افشین بایمانی و تعیین وثیقه 10 میلیارد تومانی بعد از 22 سال حبس

افشین بایمانی

زندانی سیاسی افشین بایمانی محکوم به حبس ابد، بعد از ۲۲ سال حبس بدون مرخصی، با درخواست وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی جهت اعزام به مرخصی مواجه شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز شنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰، زندانی سیاسی افشین بایمانی، محبوس در زندان رجایی شهرکرج ، طی ابلاغیه‌ای مطلع شد که در صورت اعزام به مرخصی باید مبلغ ۱۰ میلیارد تومان وثیقه جهت مرخصی ارائه نماید.

بر اساس این گزارش، این ابلاغیه از طرف دادگاه کیفری دوم شعبه هفتم صادر شده است. زندانی سیاسی افشین بایمانی از تحویل ابلاغیه خودداری نموده و حکم مربوطه را نپذیرفت.

به گفته یک منبع مطلع: «همچنان که از جریان این ابلاغیه مشخص است، حدود ۴ سال پیش، یعنی پس از ۱۸ سال حبس، دادگاه صادرکننده حکم، با یک پرونده ساختگی این زندانی را به ۵ دیه و نیم یک انسان محکوم نمود.

این پرونده از طریق شکایت شخصی به نام فریدون گشتاسبی گشوده شد. وی پس از ۱۸ سال توسط مأموران اطلاعاتی و امنیتی تشویق و ترغیب شده و بعنوان شاکی درخواست دیه نموده که پس از تشکیل مراحل دادگاه‌های فرمایشی و صوری، افشین بایمانی را به مقدار ۵ دیه و نیم یک انسان محکوم نموده اند.»

این منبع اضافه کرد: «جالب توجه است که چگونه بعد از ۱۸ سال این شخص مدعی شده است؟ و چطور تا قبل از آن چنین شخصی و شکایتی وجود نداشته است؟ کل این موضوع دروغ و پرونده ساختگی است. و اگر فرضا این موضوع صحت داشته باشد، مگر مقدار دیه یک شخص چقدر است که باید وثیقه تعیین شده ۱۰ میلیارد باشد؟»

این منبع در پایان گفت: «بدینوسیله ظلم و ستم وارده به این زندانی سیاسی که ۲۲ سال از عمر خود را در زندان گذرانده، به اطلاع کلیه فعالین سیاسی و حقوق بشری و جهت اطلاع رسانی به مجامع و ملت عزیز ایران اعلام می داریم. باشد که ستمگری قوه قضاییه ولایت فقیه و عدم رعایت حقوق بشر برملا شود.»

زندانی سیاسی افشین بایمانی، تاکنون دو بار در زندان سکته قلبی کرده و از درمان و مرخصی درمانی محروم بوده است.

افشین بایمانی طی ۲۲ سال حبس، بارها تحت شکنجه قرار گرفته، به سلول انفرادی منتقل شده و تماس تلفنی و ملاقاتش قطع گردیده است.

بعلت شدت شکنجه ها چشم راست وی در معرض نابینایی قرار گرفت. او هم اکنون به بیماری قلبی و سنگ کلیه مبتلاست.

افشین بایمانی متأهل و دارای دو فرزند، در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۷۹به اتهام کمک به فرار برادر خود «مهدی بایمانی» که با سازمان مجاهدین خلق مرتبط بود، به همراه همسر و فرزندانش بازداشت شد. او ماهها در سلولهای بند ۲۰۹ زندان اوین تحت شکنجه و بازجویی قرار داشت.

سپس به اتهام ارتباط با مجاهدین خلق به اعدام محکوم شد، حکمی که در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد، اما پس از شش سال حکم او به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. او در سال ۱۳۸۸ به زندان رجایی شهر منتقل شد.

این زندانی سیاسی در ۲۸ دی ۱۳۹۳ به طور ناگهانی و به همراه ارژنگ داوودی، به بند سپاه زندان رجایی شهر منتقل شد و پس از ۴۱ روز زندان انفرادی و شکنجه به بند زندانیان سیاسی سالن ۱۲ بند ۴ منتقل گردید.

وی همراه با دیگر زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر در مرداد ۹۶ با ضرب و شتم وحشیانه به سالن فوق امنیتی ۱۰ منتقل شد. او و دیگر همبندیانش در اعتراض به این انتقال ناگهانی، دست به اعتصاب غذای ۴۰ روزه زدند که بازتابها و حمایتهای بین المللی و داخلی بسیاری به همراه داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل