پرونده سازی علیه حمزه درویش، اعتصاب غذای این زندانی در زندان لاکان رشت

حمزه درویش

حمزه درویش زندانی سنی مذهب که ششمین سال از دوران محکومیت ۱۵ ساله خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان لاکان رشت سپری می‌کند، با گشایش پرونده جدید روبرو و تفهیم اتهام شد. و دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حمزه درویش زندانی سنی مذهب از روز شنبه ۱۶ بهمن ماه 1400،  در اعتراض به شرایط نگهداری اش در زندان لاکان و با مطالبه بازگشت به زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس این گزارش، حمزه درویش زندانی سنی مذهب با تشکیل پرونده جدید مواجه شده است. و در اعتراض به نگهداری خود در میان زندانیان با جرائم خطر ناک و بازگشت وی به زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زد.

جلسه بازپرسی آقای درویش روز پنج‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، به صورت آنلاین در شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت، برگزار و تفهیم اتهام شد. اتهامات مطروحه علیه وی توهین به رهبری، تبلیغ علیه نظام و توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی عنوان شده است.

این پرونده با شکایت وزارت اطلاعات و با استناد به انتشار فایل صوتی آقای درویش در فضای مجازی که در آن از شرایط نگهداری اش در زندان سخن گفته بود، تشکیل شده است.

از سوی دیگر حمزه درویش از روز شنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و با با مطالبه بازگشت به زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است.

حمزه درویش، زندانی ۲۸ ساله اهل تالش پیشتر در اظهاراتی عنوان کرده بود که در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه‌ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است.

حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پر ابهام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است. آقای درویش در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال گذشته از زندان رجایی شهر کرج خارج و به زندان لاکان رشت منتقل شد. وی در تاریخ ۹ مهرماه ۹۹ برای دومین بار از زمان انتقال به زندان لاکان رشت به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل و نهایتا در تاریخ ۲۳ آذرماه ۹۹ به سالن ۱۰ این زندان منتقل شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل