انتقال جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و رسول بداقی، فعالین صنفی معلمان به سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین

انتقال جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و رسول بداقی

جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و رسول بداقی سه تن از فعالین صنفی معلمان به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند. آنها در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه دستگیر شدند و از آن زمان تاکنون در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی؛ کانال صنفی معلمان ایران، روز سه شنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی نوشت: جعفر ابراهیمی، محمد حبیبی و رسول بداقی به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شده اند.

آقایان ابراهیمی، حبیبی و بداقی هم اکنون در سلول های انفرادی این بند بسر می‌برند. آنها در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. آقای بداقی پیشتر در تاریخ ۱۲ خرداد از این بازداشتگاه به بند عمومی زندان اوین منتقل شده بود.

در تاریخ ۱۱ خرداد قرار بازداشت محمد حبیبی علیرغم وعده بازپرس پرونده مبنی بر آزادی موقت او، به مدت یک ماه دیگر تمدید شد. او پیش‌تر به اتهاماتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است. جعفر ابراهیمی نیز قرار بود که در تاریخ هشت خردادماه با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی آزاد شود که کارشکنی ماموران وزارت اطلاعات مانع از تحقق این وعده تا بدین لحظه شده است.

در آستانه هفته معلم در ایران شماری از فعالین صنفی توسط نهادهای امنیتی احضار و تعدادی نیز بازداشت شدند. روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش در بیش از ۴۰ شهر دست به تجمع زده و شماری از فعالین صنفی نیز بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی جامع به اعتراضات معلمان و فرهنگیان کشور در اردیبهشت‌ماه امسال پرداخته بود.

اوایل خردادماه سال جاری محکومیت رسول بداقی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. بر اساس حکم صادره آقای بداقی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۴ سال حبس و به اتهام “فعالیت های تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس و به عنوان مجازات تکمیلی به ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در تهران و تمام استان های هم جوار به مدت ۲ سال محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۴ سال حبس در خصوص وی قابل اجرا است.

پیشتر در تاریخ ۱۵ فروردین ماه جلسه بدوی دادگاه رسیدگی به اتهامات رسول بداقی و حمید قندی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. وی در این جلسه به حبس و محرومیت محکوم شده بود.

این فعال صنفی معلمان در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و مورخ ۳۰ آذر همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

بازداشت آقای بداقی با ضرب و شتم وی توسط ماموران همراه بود؛ همچنین نیروهای امنیتی به او اجازه پوشیدن لباس مناسب ندادند و در زمان بازداشت تمامی وسایل ارتباطی آقای بداقی و نیز تلفن همراه همسرش را ضبط کرده و با خود بردند.

جعفر ابراهیمی و محمد حبیبی نیز پیش از این به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته اند.آقای ابراهیمی در دیماه سال گذشته توسط دادگاه انقلاب کرج به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین آقای حبیبی در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹، پس از تحمل ۳۰ ماه حبس به صورت زودهنگام از زندان تهران بزرگ آزاد شد. او مجددا دیماه سال گذشته با دریافت ابلاغیه ای به پلیس امنیت احضار شده بود.

رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، جعفر ابراهیمی معلم و عضو کانون صنفی معلمان تهران و همچنین رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

خروج از نسخه موبایل